Seçilmiş AB ülkeleri ve Türkiye'de tarımsal kredilerin tarımsal üretim üzerindeki etkisi
The effect of agricultural loans on agricultural production in selected EU countries and Turkey
  1. Tez No: 976074
  2. Yazar: HALUK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ SEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım, birçok ülke tarafından stratejik, ekonomik ve sosyal nedenlerle desteklenen temel sektörlerden biridir. Tarımsal üretim; iklim koşulları, mevsimsel dalgalanmalar ve arz-talep esneklikleri gibi değişkenlere bağlı olduğundan, kamu politikaları ve destekleme mekanizmalarıyla yönlendirilmesi gereken bir faaliyettir. Bu bağlamda, tarımsal krediler, üretim sürecini kendi kaynaklarıyla sürdüremeyen üreticiler için, başvurulan temel finansman kaynaklarından biridir ve üretimin devamlılığı açısından kritik bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, tarımsal kredilerin tarımsal üretim üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda, 2008-2023 yılları arasındaki döneme ilişkin güncel veriler kullanılarak, seçilmiş Avrupa ülkelerinde (Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa) ve Türkiye'de, tarımsal kredilerin tarımsal üretim üzerindeki etkisi panel veri analizi yöntemiyle incelenmektedir. Çalışmada, tarımsal krediler ve tarımsal üretim ilişkisi; CIPS birim kök, Durbin Hausman eş bütünleşme ve Dumitrescu-Hurlin nedensenlik metodu ile analiz edilmektedir. Birim kök testinde sabitli modelde kırsal nüfus değişkeni düzeyde durağan bulunmuştur; buna karşın, tarımsal üretim ve tarımsal kredi değişkenleri birinci farkları alındıktan sonra durağanlık kazanmıştır. Değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi belirlendikten sonra ise ilişkinin yönünü ve gücünü analiz etmek amacıyla DOLS ve FMOLS testleri uygulanmış; her iki testin de benzer sonuçlar verdiği görülmüştür. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgularda, tarımsal krediler ve tarımsal üretim arasında eşbütünleşme ilişkisinin olduğu ve tarımsal kredilerden tarımsal üretime, tarımsal üretimden kırsal nüfusa, kırsal nüfustan tarımsal kredilere tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu sonuç tarımsal kredilerin tarımsal üretimi desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is one of the fundamental sectors supported by many countries for strategic, economic, and social reasons. Agricultural production is an activity that needs to be directed through public policies and support mechanisms, as it depends on variables such as climatic conditions, seasonal fluctuations, and supply-demand elasticities. In this context, agricultural credits are one of the main financial resources utilized by producers who cannot sustain the production process with their own resources and play a critical role in ensuring the continuity of production. The aim of this thesis is to investigate the effect of agricultural credits on agricultural production. In this regard, using current data for the period between 2008 and 2023, the effect of agricultural credits on agricultural production is examined in selected European countries (Germany, Italy, the Netherlands, France) and Turkey through the panel data analysis method. In the study, the relationship between agricultural credits and agricultural production is analyzed using the CIPS unit root, Durbin-Hausman cointegration, and Dumitrescu-Hurlin causality methods. In the unit root test, the rural population variable was found to be stationary at the fixed model; however, the agricultural production and agricultural credit variables became stationary after their first differences were taken. After determining the cointegration relationship between the variables, DOLS and FMOLS tests were applied to analyze the direction and strength of the relationship; it was seen that both tests gave similar results. As a result of the study, it was observed that there is a cointegration relationship between agricultural credits and agricultural production and that there is a one-way causality relationship from agricultural credits to agricultural production, from agricultural production to rural population, and from rural population to agricultural credits. This result is thought to support agricultural production.