Çevre, enerji ve iklim üçgeninde Türkiye ve dünya ülkelerinin analizi
Analysis of Turkey and world countries in the triangle of environment, energy and climate
- Tez No: 922730
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında hızla artış gösteren enerji ihtiyacı, enerji güvenliği ve arzı endişesi, teknolojinin geldiği nokta, çevresel olumsuz etkiler ve iklim değişikliği enerji kavramını daha önemli bir noktaya taşımıştır. Enerjinin çevre ile olan yakın ilişkili durumu ve bu iki kavramın iklim değişikliği ile çok yakın ilişkisi irdelenmiştir. Bu bağlamda iklim değişikliğinin yol açtığı küresel ısınmanın sonuçları sadece tek bir ulusa tehdit olmamakla birlikte dünyamızı tehlikeye sokmaktadır. Bu tez çevre politikalarını, enerji politikalarını ve iklim değişikliği alanlarını kapsayan geniş bir konu yelpazesine odaklanıp Türkiye'nin çevre politikaları, enerji üretimi ve tüketimi, sera gazı emisyonları, iklim değişikliği stratejileri gibi ülkemiz ve dünya için oldukça önemli olan bu konuları ulusal ve uluslararası düzeyde diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak inceleyip Türkiye'nin çevre, enerji ve iklim değişikliği alanındaki mevcut durumunu anlamak ve ürettiği politikalarının etkinliğini değerlendirmek için kapsamlı bir analiz sunmuştur. Bu kapsamda çalışmalar yapılarak, veri analizi ve karşılaştırmalı analizler gibi çeşitli yöntemler kullanılarak tezin sonuçları, Türkiye'nin çevresel sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve iklim değişikliği ile mücadeledeki performansını artırmak için stratejik öneriler sunmuştur. Bu bağlamda hem akademik alanda hem de politika alanında önemli bir katkı sağlayarak, ülkemizin çevre, enerji ve iklim değişikliği alanındaki gelecekteki stratejilerini şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Türkiye'nin çevre politikaları, enerji stratejileri ve iklim değişikliği ile ilgili önceki araştırmaların kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Özellikle karşılaştırmalı analizler, benzer dönemlerdeki veri setleri mevcut durumu ortaya koyma açısından önemlidir. Asıl odak noktası Türkiye'nin çevre, enerji ve iklim değişikliği alanındaki mevcut durumunu ve politikalarının etkinliğini belirlemektir. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'nin çevre, enerji ve iklim değişikliği alanındaki güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini ortaya koyarak, gelecekteki politika yapımına ve stratejik karar alma süreçlerine rehberlik etmek amaçlanmıştır. Türkiye'nin mevcut durumunun daha iyileştirilmesi için neler yapılabileceği her yönden incelenmiş olup ülkemizin faydasına olacak adımlar, öneriler geliştirilmiştir. Bu şekilde, Türkiye'nin çevresel sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve iklim değişikliği ile mücadeledeki performansını artırmak oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the rapidly increasing energy demand, energy security and supply concerns, the point technology has reached, environmental negative effects and climate change have brought the concept of energy to a more important point. The close relationship between energy and the environment and the very close relationship between these two concepts and climate change have been examined. In this context, the consequences of global warming caused by climate change are not only a threat to a single nation, but also endanger our world. This thesis focuses on a wide range of topics covering environmental policies, energy policies and climate change areas and examines issues such as Turkey's environmental policies, energy production and consumption, greenhouse gas emissions and climate change strategies, which are very important for our country and the world, in comparison with other countries at national and international levels. It provides a comprehensive analysis to understand Turkey's current situation in the field of environment, energy and climate change and to evaluate the effectiveness of the policies it produces. In this scope, studies were conducted using various methods such as data analysis and comparative analysis, and the results of the thesis presented strategic recommendations to increase Turkey's performance in environmental sustainability, energy efficiency and combating climate change. In this context, it will make a significant contribution both in the academic field and in the policy field, helping to shape our country's future strategies in the field of environment, energy and climate change. A comprehensive literature review of previous studies on Turkey's environmental policies, energy strategies and climate change has been conducted. Comparative analyses and data sets from similar periods are particularly important in terms of revealing the current situation. The main focus is to determine Turkey's current situation in the field of environment, energy and climate change and the effectiveness of its policies. As a result of the studies, it is aimed to guide future policy making and strategic decision-making processes by revealing Turkey's strengths and weaknesses in the field of environment, energy and climate change. What can be done to improve Turkey's current situation has been examined from every angle and steps and suggestions that will benefit our country have been developed. In this way, it is very important to increase Turkey's performance in environmental sustainability, energy efficiency and combating climate change.