Algısal çokluk tahmini uygulamalarının hesaplama performansına ve matematik başarısına etkisi
The effect of perceptual quantity estimation applications on calculation performance and mathematics achievement
  1. Tez No: 922734
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin algısal çokluk tahmini becerilerini geliştirmek amacıyla altı hafta boyunca uygulanan sınıf içi etkinliklerin, öğrencilerin hesaplama performanslarına ve matematik başarısına olan etkisi incelenmiş olup öncelikle algısal çokluk tahmini becerileri, uzun vadede ise hesaplama performansları ve matematik öğrenmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 35 deney ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 68 2.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Algısal çokluk tahmini becerilerini geliştirebilmek amacıyla hazırlanan program haftada dört gün ikişer ders saati olmak üzere toplam 48 ders saati olacak şekilde 2. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Uygulama öncesinde yapılan ön testlerle, öğrencilerin algısal çokluk tahmini becerileri, matematik başarıları, sayı hissi ve hesaplama performansları değerlendirilmiş; uygulama sonrası yapılan son testler ile de bütün bu becerilerdeki gelişim durumu analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; algısal çokluk tahmini becerileri, hesaplama performansları ve matematik başarılarında deney grupları lehine anlamlı gelişimler olduğu görülmüştür. Yapılan uygulamanın uzun vadedeki etkisini inceleyebilmek amacıyla izleyen dönem yapılan matematik başarı testi, sayı hissi testi ve hesaplama performansında anlamlı bir şekilde deney grubu lehine sonuçlanmıştır. Böylece hazırlanan uygulamanın, algısal çokluk tahmini becerisini geliştirdiği, matematik başarısı, sayı hissi ve hesaplama performansını olumlu yönde etkilediği ve bu etkilerin de ilerleyen dönemlerde kalıcı etkisinin devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of classroom activities, conducted over six weeks to enhance second-grade primary school students' perceptual quantity estimation skills, on their computational performance and mathematics achievement. The research primarily examines the development of perceptual estimation skills and, in the long term, their influence on computational performance and mathematical learning. The study group consisted of 68 second graders, divided into 35 experimental and 33 control group participants. A program designed to improve perceptual quantity estimation skills was implemented over 48 lesson hours, conducted four days a week with two lessons per day. Pre-tests were administered before the implementation to evaluate students' perceptual estimation skills, mathematics achievement, number sense, and computational performance. Post-tests conducted afterward analyzed the progress in these skills. Statistical analyses revealed significant improvements in perceptual quantity estimation skills, computational performance, and mathematics achievement in favor of the experimental group. To assess the long-term effects of the program, follow-up tests for mathematics achievement, number sense, and computational performance were conducted, yielding significantly favorable results for the experimental group. These findings indicate that the implemented program effectively enhances perceptual quantity estimation skills, positively influences mathematics achievement, number sense, and computational performance, and that these effects are sustained over time.