Ratlarda uzun süreli topikal oksimetazolin ile oluşturulan rinitis medikomentoza üzerine badem yağının etkileri
The effects of almond oil on rhinitis medicamentosa induced by long-term topical oxymetazoline use in rats
  1. Tez No: 922735
  2. Yazar: SALİH YAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HIZLI, DOÇ. DR. KAMİL GÖKÇE TULACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu deneysel hayvan çalışması ile rinitis medikomentozada; nazal mukozada gerçekleşen histopatolojik değişikliklerin saptanması ve kanıtlanmış tedavisi bulunmayan bu hastalıkta klinik deneyime dayanarak kullanılan topikal steroide alternatif oluşturabilecek bir tedavi seçeneğinin literatüre kazandırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya toplam 40 erkek rat dahil edildi. Bu ratlardan 32 tanesinde burunlarına 60 gün boyunca günde 3 defa uygulanmış olan intranazal oksimetazolin ile rinitis medikomentoza oluşturuldu, 8 tanesine yalnızca serum fizyolojik uygulanarak kontrol grubu oluşturuldu. 60 gün sonunda kontrol grubundan 8 rat ve oksimetazolin uygulanan gruptan 8 rat ön incelemeye alındı, karşılaştırma sonucunda rinitis medikamentozanın oluştuğu kesinleştirildi. Rinitis medikamentoza oluşturulmuş olan 32 rattan 8 tanesine 15 gün boyunca intranazal serum fizyolojik uygulanarak tedavi kontrol grubu oluşturuldu, 8 tanesine intranazal mometazon furoat uygulandı, kalan 8 tanesine de intranazal badem yağı uygulandı. Ardından ratlar sakrifiye edilerek 3 grubun nazal mukozasındaki değişiklikler histopatolojik olarak incelendi ve kantitatif skorlama verileri ile gruplar arası karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this experimental animal study was to determine the histopathological changes that occur in the nasal mucosa in rhinitis medicamentosa and to introduce a novel potential treatment option that could serve as an alternative to topically applied steroids currently used based on clinical experience yet lacking proven efficacy. Methods: Forty male rats were included in this study. In 32 rats, drug-induced rhinitis was established by intranasal administration of oxymetazoline three times per day for 60 days. Eight rats that received only physiological saline served as the control group. At the end of 60 days, eight rats from both the saline-control group and the oxymetazoline group underwent preliminary evaluation, confirming the development of drug-induced rhinitis in the oxymetazoline group. The remaining 32 rats with confirmed drug-induced rhinitis were divided into three subgroups (n=8 each): (1) a treatment control group receiving intranasal physiological saline for 15 days, (2) a group receiving intranasal mometasone furoate, and (3) a group receiving intranasal almond oil. The rats were then sacrificed, and histopathological changes in the nasal mucosa were quantitatively scored and statistically compared among the three groups.