Sağlık yönetimi öğrencilerinde kişilik özellikleri, kariyer stresi ve kariyer geleceği ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between personality traits, careerstress and career future
- Tez No: 922733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYYE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin kişilik özellikleri, kariyer stresleri ve kariyer geleceği düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek, sosyodemografik değişkenlere göre olan farklılıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yer alan kamu üniversitelerinde sağlık yönetimi bölümünde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcılara yüz yüze anket yöntemi ile ulaşılmış olup toplam erişilen öğrenci sayısı 1094'tür. Elde edilen anketlerin tamamı analize dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kariyer Stresi Ölçeği”,“Kariyer Geleceği Ölçeği”ve“On Maddeli Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş, sınıf, yaşanılan yer, bölüme isteyerek girme, bölümün önünü açık görme, bölümle ilgili işte çalışmak, bölümden memnuniyet, tercih nedeni ve kariyer planı değişkenleri ile anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda kariyer stresi, kariyer geleceği ve kişilik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç vermiştir. Kariyer stresinin kariyer geleceği ile arasında negatif yönlü, orta düzeyde; Kariyer stresinin kişilik özellikleri ile arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Uygulanan basit regresyon analizi sonucunda kariyer stresinin kariyer geleceği üzerindeki varyansın %24,8'ini; çoklu regresyon analizi sonucunda ise kariyer stresi ve kişilik özelliklerinin kariyer geleceği üzerindeki varyansın %37,5'ini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between students' personality traits, career stress, and career future levels, as well as to reveal differences based on sociodemographic variables. The study population consists of students enrolled in the Health Management departments of public universities in Turkey. Within the scope of the research, data were collected through face-to-face surveys administered to 1,059 students and online surveys (via Google Forms) completed by 35 students, resulting in a total of 1,094 participants. All collected surveys were included in the analysis. The“Career Stress Scale,”“Career Future Scale,”and“Ten-Item Personality Inventory”were used as data collection instruments. The analyses revealed significant differences based on gender, age, class level, place of residence, voluntary choice of department, perception of the department's future prospects, employment in a field related to the department, satisfaction with the department, reason for preference, and career plans. The correlation analysis indicated statistically significant relationships among career stress, career future, and personality traits. Career stress exhibited a moderate negative correlation with career future and a low negative correlation with personality traits. The simple regression analysis showed that career stress accounted for 24.8% of the variance in career future, while the multiple regression analysis revealed that career stress and personality traits together explained 37.5% of the variance in career future.