Bilgisayarlı beyin tomografisinde kibas bulguları ile optik sinir kılıf çapı arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationsii̇p between signs of increased intracranial pressure on brain computed tomography and optic nerve sheath diameter
- Tez No: 922758
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZKAN, DOÇ. DR. SERAP BİBEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çekilen beyin bilgisayarlı tomografilerinde (BT) optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümlerinin kafa içi basınç artışı sendromu (KİBAS) ile ilişkisini değerlendirmek ve non-invaziv bir yöntem olarak klinik kullanım potansiyelini araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca, OSKÇ'nin yaş, cinsiyet, Glasgow Koma Skalası (GKS), mortalite gibi değişkenlerle ilişkisi ve OSKÇ ölçümünün sağ ve sol gözden ölçülmesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 1 Ocak 2020 – 29 Şubat 2024 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran ve beyin BT çekilen 598 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, KİBAS bulgusu olanlar, KİBAS bulgusu olmaksızın patoloji tespit edilenler ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. OSKÇ ölçümleri, BT ile orbitanın 3 mm, 5 mm ve 8 mm posteriorundan yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için ROC eğrisi, AUC hesaplamaları ve parametrik/non-parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda OSKÇ değeri ile KİBAS, yaş ve GKS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Sağ ve sol gözden ölçülen OSKÇ değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: OSKÇ ölçümü, KİBAS'ın non-invaziv değerlendirilmesinde önemli bir yöntem olarak görülmektedir. Ancak, KİBAS dışındaki intrakraniyal patolojilerde de artış gösterdiği için spesifik bir belirteç değildir. OSKÇ'nin klinik kullanımı için daha geniş ölçekli ve prospektif çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between optic nerve sheath diameter (ONSD) and intracranial pressure (ICP) elevation and assess its potential as a non-invasive clinical marker. Additionally, differences in ONSD measurements between the right and left eyes and its association with age, sex, Glasgow Coma Scale (GCS), and mortality were examined. Material and Method: A retrospective analysis was conducted on 598 patients who presented to the Emergency Department of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between January 1, 2020, and February 29, 2024, and underwent cranial CT imaging. Patients were classified into three groups: those with ICP-related CT findings, those with intracranial pathology without ICP elevation, and a control group. ONSD was measured using CT at 3 mm, 5 mm, and 8 mm posterior to the orbit. ROC curve analysis, AUC calculations, and statistical tests were used for data evaluation. Results: A significant correlation was found between ONSD and ICP elevation, age, and GCS (p0.05). Additionally, no difference was observed between ONSD values in the right and left eyes (p>0.05). Conclusion: ONSD measurement is a valuable non-invasive tool for assessing ICP elevation. However, its lack of specificity necessitates further large-scale, prospective studies to refine its clinical utility.