Halyomorpha halys (Heteroptera: Pentatomidae)'in koku bezlerinin morfolojisi ve kimyasal bileşenleri
Morphology and chemical components of scent glands of Halyomorpha halys (Heteroptera: Pentatomidae)
  1. Tez No: 922766
  2. Yazar: SILA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Halyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae) türünün metatorasik koku bezlerinin morfolojik ve kimyasal yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Türün metatorasik koku bezleri, ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bezlerden salgılanan maddelerin dış yüzeyde yayılım gösterdiği buharlaşma alanı da SEM ile detaylandırılmıştır. Yapılan mikroskobik incelemeler sonucunda, metatorasik koku bezinin gelişmiş bir rezervuar ve iki lateral bezden oluştuğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, buharlaşma alanının mantar şeklinde yapılarla donatıldığı ve rezervuar yapısında dalgalı bir şerit formu tespit edilmiştir. GC-MS (Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi) analizleri sonucunda, dişi ve erkek bireylerin koku bezlerinden elde edilen kimyasal bileşenlerin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Halyomorpha halys (Stål, 1855), tarımsal üretime ciddi zararlar verebilen istilacı bir tür olup, meyve ve sebze türleri başta olmak üzere birçok bitkisel üründe beslenerek ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Çalışma, bu zararlı böceğin kimyasal ve morfolojik özelliklerine dair literatürdeki bilgileri geliştirmeyi ve tarım üzerindeki etkilerine yönelik daha kapsamlı biyolojik veriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the morphological and chemical structure of the metathoracic scent glands of the species Halyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae). The metathoracic scent glands of the species were analyzed using light microscopy and scanning electron microscopy (SEM). The evaporation area, where the substances secreted from the glands spread on the external surface, was also detailed with SEM. As a result of the microscopic examinations, it was observed that the metathoracic scent gland consists of a developed reservoir and two lateral glands. In addition, the evaporation area was equipped with mushroom-shaped structures and a wavy stripe form was detected in the reservoir structure. As a result of GC-MS (Gas Chromatography-Mass Spectrometry) analyses, it was determined that the chemical components obtained from the scent glands of female and male individuals differed. Halyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae) is an invasive species capable of causing significant damage to agricultural production, feeding on various crops, especially fruits and vegetables, leading to economic losses. The study aims to improve the knowledge in the literature on the chemical and morphological properties of this harmful insect and to provide more comprehensive biological data on its effects on agriculture.