Sağlık çalışanlarında işe angaje olma, yenilikçi iş davranışı ve anlamlandıran liderlik ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between work engagement, innovative work behaviour and meaning-making leadership in healthcare employees
  1. Tez No: 922778
  2. Yazar: KÜBRANUR KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYYE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sağlık çalışanlarında işe angaje olma, yenilikçi iş davranışı ve anlamlandıran liderlik arasındaki ilişkiyi tespit etmek, sosyodemografik özelliklere göre farklılıklarını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Ankara'da yer alan dört kamu hastanesinde görev yapan 800 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara yönelik sosyodemografik sorular,“İşe Angaje Olma Ölçeği”,“Yenilikçi İş Davranışı Ölçeği”ve“Anlamlandıran Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda; işe angaje olma, yenilikçi iş davranışı ve anlamlandıran liderlik arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda; anlamlandıran liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki toplam varyansın %70,5'ini açıkladığı keşfedilmiştir. Günümüz küresel rekabet koşullarında sağlık çalışanlarının işe angaje olma düzeylerinin ve anlamlandıran liderlik algılarının arttırılması ve bu sayede yenilikçi iş davranışı sergileyen personel potansiyelinin yükseltilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda liderlere eğitimler ve seminerler verilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca çalışanların beklentilerini ve gözlemlerini ifade edebileceği toplantılar yaparak aktif katılımların sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between work engagement, innovative work behaviour and meaning-making leadership in healthcare workers and to reveal the differences according to sociodemographic characteristics. The population of the study consists of 800 healthcare workers working in four public hospitals in Ankara. Sociodemographic questions, 'Work Engagement Scale', 'Innovative Work Behaviour Scale' and 'Meaning-Making Leadership Scale' were used as data collection tools. As a result of correlation analysis, a statistically significant positive and high level relationship was found between work engagement, innovative work behaviour and meaning-making leadership. As a result of regression analysis, it was discovered that meaning-making leadership explained 70.5% of the total variance on innovative work behaviour. In today's global competitive conditions, it is necessary to increase the level of engagement of healthcare professionals and their perception of meaning-making leadership and thus increase the potential of personnel exhibiting innovative work behaviour. In this direction, it is thought that it would be useful to provide training and seminars to leaders. In addition, it is suggested that active participation should be ensured by holding meetings where employees can express their expectations and observations.