Sağlık çalışanlarında şiddet önleme iklimi ile işe angaje olma arasındaki ilişki: Düzce il örneği
The relationship between violence prevention climate and work engagement in health workers: The case of Düzce province
- Tez No: 817069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık çalışanlarının çalıştıkları kurumlarda oluşturulan şiddet önleme iklimine olan algılarının işe angaje olma düzeyleri ile ilişkisini ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel araştırma kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyo-demografik veri formu, şiddet önleme iklimi ölçeği ve işe angaje olma ölçeğinin yer aldığı anket kullanılmıştır. Anket Düzce ilinde kamu, özel ve üniversite hastanelerinde hizmet veren 333 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık çalışanlarının yaşı, cinsiyeti, medeni durumları, meslekte çalışma yılları ve kurumda çalışma yılları ile işe angaje olma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamış; çalıştıkları kurum tipine, eğitim düzeylerine, mesleklerine, tıbbi hata yapma ve şiddet görme durumlarına göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının medeni durumu ve mesleği ile şiddet önleme iklimi algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamış; çalıştıkları kurum tipine, yaşına, cinsiyetine, eğitim düzeylerine, meslekte çalışma yıllarına, kurumda çalışma yıllarına, tıbbi hata yapma ve şiddet görme durumlarına göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Son olarak sağlık çalışanlarının şiddet önleme iklimini daha olumlu algılamasının işe angaje olma düzeylerini arttığı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Sağlık çalışanlarının şiddet görme miktarlarının artması işe angaje olma düzeylerini ve şiddet önleme iklimi algılarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. İşe angaje olma düzeyi düşük olan ve olumsuz şiddet önleme iklimi algısı olan sağlık çalışanlarının ise tıbbi hata yapma miktarı daha fazladır. Bu durum toplum sağlığını tehdit etmektedir. Kurumlarda olumlu bir şiddet önleme ikliminin sağlanması ve sağlık çalışanlarının işe angaje olma düzeylerinin yükseltilmesi hedeflenmelidir. Çalışmanın sonunda konuyla ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine in detail the relationship between health care workers' perceptions of the violence prevention climate created in the organizations where they work and their level of work engagement. Materials and Methods: Cross-sectional research from quantitative research methods was used in the study. A questionnaire including socio-demographic data form, violence prevention climate scale and work engagement scale were used as data collection tools. The survey was conducted with 333 health care workers serving in public, private and university hospitals in Düzce province. SPSS program was used to analyze the data. Results: No significant difference was found between the age, gender, marital status, years of working in the profession and years of working in the institution and the level of engagement in the work; however, a significant difference was found according to the type of institution, educational level, occupation, making medical mistakes and experiencing violence. No significant difference was found between the marital status and occupation of healthcare workers and their perceptions of violence prevention climate; significant differences were found according to the type of institution they work in, age, gender, education level, years of working in the profession, years of working in the institution, making medical mistakes and experiencing violence. Finally, a relationship was found that health workers' more positive perception of violence prevention climate increased their level of engagement in work. Conclusion: It was observed that the increase in the amount of violence experienced by healthcare workers negatively affected their level of work engagement and their perception of violence prevention climate. Healthcare workers with low level of work engagement and negative perception of violence prevention climate are more likely to make medical errors. This situation threatens public health. It should be aimed to provide a positive violence prevention climate in institutions and to increase the level of engagement of healthcare professionals. At the end of the study, relevant recommendations were developed.