1890'larda İstanbul: Francis Marion Crawford ve Edwin Lord Weeks'in sanat işbirliği
Istanbul in the 1890s: The artistic collaboration of Francis Marion Crawford and Edwin Lord Weeks
- Tez No: 922780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amerikalı edebiyatçı ve gezgin Francis Marion Crawford, kırkın üzerinde romantik romanları, korku hikayeleri, tarih kitapları ve dramalarıyla Amerikan edebiyatında güçlü yer edinmiştir. Amerikalı ressam, yazar ve gezgin Edwin Lord Weeks ise Paris Salon sergilerinde Fas ve Hindistan resimleriyle ünlenmiş ve ödüllere layık görülmüştür. Sultan II. Abdülhamid döneminde İstanbul'a seyahat düzenleyen Francis Marion Crawford ve Edwin Lord Weeks İstanbul konusunda bir araya gelerek çağdaşlarından farklı bir çalışma gerçekleştirmiştir. Crawford'un İstanbul'a dair izlenimleri Weeks'in resimleri eşliğinde 1895'te“Constantinople”kitabı olarak çıkmıştır. Bu çalışmamızda,“Constantinople”seyahatnamesinin dönem İstanbulu açısından incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Seyahatnamede, şehir manzaraları, su kültürü, gündelik yaşam, hayaletler ve efsaneleşmiş hikayeler, sokak hayatı, mimari yapılar ve güzel sanatlar vd. temalar işlenmiştir. Bu temalar, çalışmamızda, dönem İstanbulu çerçevesinde, kitap üreticilerinin şahsi ve sanatsal kişilikleriyle bağlantılı biçimde analiz edilmiştir. Değerlendirmede, seyahatnamede ele alınan temalar, temaları canlandıran resimler, temalar ve resimler arasındaki ilişki, resimlerin üslubu, seyahatnamenin anlatım tarzı ve diğer farklı yönleri ortaya konmuştur. Francis Marion Crawford'un ulusal ve uluslararası düzeyde tez kapsamında çalışılmamış bir eseri olan“Constantinople”seyahatnamesi ilk kez ele alınmıştır. Dolayısıyla, tezimiz, orijinal bir çalışma olarak literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
American writer and traveler Francis Marion Crawford has a strong place in American literature with his over forty romantic novels, horror stories, history books and dramas. American painter, writer and traveler Edwin Lord Weeks became famous with his Moroccan and Indian paintings at the Paris Salon exhibitions and won various awards. Francis Marion Crawford and Edwin Lord Weeks, who traveled to Istanbul during the reign of Sultan Abdul Hamid II, came together and produced a work different from their contemporaries on the subject of Istanbul. Crawford's impressions of Istanbul accompanied by Weeks' paintings were published in 1895 entitled“Constantinople”. Our study aimed to examine and assess the“Constantinople”travelogue in terms of Istanbul of the period. The themes in the travelogue were city views, water culture, daily life, ghosts and legendary stories, street life, architectural structures and fine arts, etc. In our study, these themes were analyzed within the context of the Istanbul of the period and in line with the personal and artistic features of the travelogue producers. In the assessment, the themes in the travelogue, the paintings portraying the themes, the relationship between the themes and the paintings, the style of the paintings, the narrative style of the travelogue and other different aspects were revealed. Francis Marion Crawford's“Constantinople”travelogue, which is a work that hasn't been studied within the scope of a thesis at national and international levels, has been examined for the first time. Therefore, our thesis has contributed to the literature as an original study.