Kamu kurumlarında performansı arttırmada iç kontrolün önemi
The importance of internal control in improving performance in public institutions
- Tez No: 922838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu kurumlarında performans arttırmada iç kontrolün öneminin incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma deseninde tasarlanmış olup araştırmanın katılımcı grubunu İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan Darülaceze Başkanlığı Mali İşler biriminde çalışan toplam 15 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Formda yer alan sorulara uzman görüşüne de danışılarak tez danışmanı ile son şekli verilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde MAXQDA ile tematik analiz yöntemi benimsenmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA programında analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, iç kontrol sistemlerinin sadece kurum içi yönetim ve denetim mekanizmalarının işleyişini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda çalışan performansı, kaynak kullanımı ve risk yönetimi gibi kritik alanlarda da çok yönlü faydalar sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the importance of internal control in improving performance in public institutions. The research was designed in a qualitative research design and the participant group of the research consisted of a total of 15 participants working in the Financial Affairs unit of the Darülaceze Presidency in the Şişli district of Istanbul. A semi-structured interview form was used as the data collection tool in the research. The questions in the form were finalized with the thesis advisor after consulting with expert opinions. The content analysis method was adopted in the analysis of the research data. The obtained data were analyzed in the MAXQDA program. The findings obtained within the scope of the research revealed that internal control systems not only improve the functioning of the internal management and audit mechanisms of the institution, but also provide multifaceted benefits in critical areas such as employee performance, resource utilization and risk management.