Yeni tanılı tip 1 diyabetli çocuklarda FH1 ve DLk1 genlerinin araştırılması
Investigation of FH1 and DLK1 genes in children with newly diagnosed type 1 diabetes
  1. Tez No: 922874
  2. Yazar: MELİKE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLPER NACARKAHYA, PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tip 1 diyabet, insülin üretiminden ve glikoz homeostazının düzenlenmesinden sorumlu olan adacıkların iltihaplanması ve β-hücrelerinin yıkımı ile karakterize kronik bir otoimmün hastalıktır. Genetik çalışmalara dayalı olarak T1DM gelişiminin moleküler mekanizmalarını anlamak çok önemlidir. GWAS analizleri, diyabet duyarlılığını değiştiren bir dizi lokusun keşfedilmesine yol açtı. Bu lokuslar, canlı organizmalarda diyabet gelişiminin biyobelirteçleri olarak kabul edilir. T1DM ile ilişkili lokusların çoğu, bağışıklık tepkisi ve enflamatuar reaksiyonlarda yer alan proteinleri kodlar. T1DM'de yer alan en büyük gen grubu HLA bölgesinde bulunur. Diyabet gelişiminin önlenmesi ve izlenmesi için yeni biyobelirteçlerin analizi ve tanımlanması gereklidir. Çünkü T2DM'un yanında T1DM sıklığıda artmaktadır. Çocuklarda T1DM sıklığındaki artış için risk faktörleri yoğun olarak araştırılmaktadır. Modern yaşam tarzı ve Batı tipi beslenme alışkanlığı T1DM için de risk faktörü olduğuna ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Genetik çalışmalar, T1DM patogenezi hakkındaki bilgimizi genişletmek ve yeni bir etkili tedavi bulmak için çok önemlidir. Önceki çalışmalarda FH1 ve DLK1 genlerinin T1DM etiyolojisi ve progreste ne kadar rol oynadığı açık değildir. Bu genlerin ekspresyonuna ilişkin klinik çalışmalar sınırlıdır. Çalışmaların çoğunluğu hastalığın kronik evresinde yapılmış ve kronisite ilişkin çalışmalardır. Tanı anında yapılan klinik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı yeni tanılı Tip1 diyabetli çocuklarda bu gen ekspresyonlarının tanı anında çalışılarak genlerin T1DM etiyolojisinde bir risk faktörü olarak rol oynayıp oynamadıklarına ilişkin kanıt araştırmaktır. Ayrıca, tanı anındaki bu genlerin ekspresyonu ile klinik parametreler arasında potansiyel bir ilişki olup olmadığının ortaya konulması da incelenecektir. Başlangıçtaki gen ekspresyon düzeyinin izlemde özellikle ekzokrin pankreas yetmezliği ve diğer kronik komplikasyonlar için potansiyel bir marker olup olmadığının ortaya konulması da amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is a chronic autoimmune disease characterized by inflammation of the islets and destruction of β-cells, which are responsible for insulin production and regulation of glucose homeostasis. It is crucial to understand the molecular mechanisms of T1DM development based on genetic studies. GWAS analyzes led to the discovery of a number of loci that alter diabetes susceptibility. These loci are considered biomarkers of diabetes development in living organisms. Most of the loci associated with T1DM encode proteins involved in the immune response and inflammatory reactions. The largest group of genes involved in T1DM is located in the HLA region. Analysis and identification of new biomarkers are necessary to prevent and monitor the development of diabetes. Because the frequency of T1DM increases alongside T2DM. Risk factors for the increased frequency of T1DM in children are being intensively investigated. There are studies showing that modern lifestyle and Western-style eating habits are also risk factors for T1DM. Genetic studies are crucial to expand our knowledge of T1DM pathogenesis and find a new effective treatment. It is not clear from previous studies how much of a role FH1 and DLK1 genes play in T1DM etiology and progression. Clinical studies on the expression of these genes are limited. The majority of studies were conducted in the chronic phase of the disease and were studies on chronicity. There are no clinical studies performed at the time of diagnosis. The aim of this study is to study these gene expressions at the time of diagnosis in children with newly diagnosed Type 1 diabetes to investigate evidence of whether genes play a role as a risk factor in the etiology of T1DM. Additionally, it will be examined to determine whether there is a potential relationship between the expression of these genes at the time of diagnosis and clinical parameters. It is also aimed to reveal whether the initial gene expression level is a potential marker for exocrine pancreatic insufficiency and other chronic complications during follow-up.