Kamu bürokrasisinde 'ethos': Sosyal kökenler ve değerlerin etkileşimi
Ethos in public bureaucracy: The interaction between social origins and values
  1. Tez No: 922875
  2. Yazar: HİCABİ KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇA POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, kamu bürokrasilerinin normatif ve ahlaki içerimlerine vurgu yapan geç dönem tartışmalardan hareketle kamu bürokrasisinin değer yüklü boyutlarına, bu boyutların sosyal kökenler ve bireysel değer eğilimleri ile olan ilişkilerine yönelik olarak yürütülmüş bir araştırmadır. Çalışma, bürokratik örgütsel form içindeki bireylerin davranışlarına kılavuzluk eden inançlar ya da idealler sistemi olarak“bürokrasinin ethosu”ile bürokratların değer eğilimleri ve sosyal kökenleri arasındaki ilişkinin mahiyetini ve sonuçlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunun için ilk olarak bürokratların sosyal kökenleri ve demografik özelliklerine odaklanılarak üst kademe pozisyonlardaki çeşitlilik incelenmekte, bireysel değer eğilimlerinin bu özelliklerle olan ilişkisi analiz edilmektedir. Daha sonra kamu bürokrasisinde ayrıştırılabilir bir ethosun olup olmadığı sorusuna yanıt aranmakta, bu ethos içerisinde bürokratların sosyal kökenleri ile bireysel değer eğilimlerinin ayrı ayrı ve etkileşim içerisinde nasıl tesirlere sahip olduğu araştırılmaktadır. Araştırmanın bulguları, bürokrasi ethosunun bireysel değer eğilimlerinin kolektif düzeyde yansıması olan genel olarak tutarlı bir değerler profili şeklinde ortaya çıktığına işaret etmektedir. Türk kamu bürokrasisinin kronik sorunlarına karşılık belirgin Weberyan görünüme sahip bir bürokrasi ethosu çok çeşitli veçhelerde kendini göstermektedir. Üstelik, bürokratların hem sosyal kökenleri hem de bireysel değer eğilimlerindeki nüansların kamu ethosuna işaret eden algılar ve kamusal değer öncelikleri ile anlamlı ilişkiler içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma sonuçlarının kamu bürokrasisinin ethosu, kamu reformları ve kamu görevlilerinin yetiştirilmesi hususlarında önemli içerimleri bulunmakta, bulgular“ahlaki bir mesele olarak bürokrasi”tartışmalarına sosyolojik bir perspektiften katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the value-laden dimensions of public bureaucracy and their relationship with social origins and individual value orientations, building on recent debates that highlight the normative and moral implications of public bureaucracies. The research aims to examine the nature and consequences of the relationship between the“ethos of bureaucracy”—understood as a system of beliefs or ideals that guide the behavior of individuals within the bureaucratic organizational form— and the value orientations and social backgrounds of bureaucrats. To achieve this, the study first focuses on the social origins and demographic characteristics of bureaucrats, analyzing the diversity in senior positions and examining how individual value orientations correlate with these attributes. Subsequently, it explores whether a distinguishable bureaucratic ethos exists within public administration, investigating the extent to which bureaucrats' social backgrounds and individual value orientations exert separate and interactive influences within this ethos. The findings indicate that the ethos of bureaucracy emerges as a generally consistent value profile, reflecting individual value orientations at a collective level. Despite the long-standing challenges within Turkish public administration, a distinctly Weberian bureaucratic ethos manifests itself in various ways. Furthermore, it is observed that both the social origins of bureaucrats and the nuances in their individual value priorities are meaningfully associated with perceptions of public ethos and public value priorities. The research findings have significant implications for the ethos of public bureaucracy, public sector reforms, and the training of public officials. Moreover, the findings contribute to the debates on“bureaucracy as a moral issue”from a sociological perspective.