Hititlerde egemenlik sembolleri
Symbols of sovereignty in the Hittites
  1. Tez No: 922881
  2. Yazar: TOLGA HAN ARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT, PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Semboller insanlığın varlığından bu yana anlatım aracı olarak kullanılmıştır. Başlangıçta mağara duvarlarında basit işaretler şeklinde çizilen semboller, toplumun gelişmesiyle daha karmaşık bir hal almıştır. Din, siyaset, felsefe, edebiyat, sosyoloji ve daha birçok alanda varlık gösteren semboller, tarih boyunca liderlere yönetme kolaylığı sağlamıştır. Semboller özellikle farklı dil konuşan insanlar arasında ortak iletişim aracı konumuna gelmiştir. MÖ 2. binde Anadolu'da ilk merkezi krallık kuran Hititler de sembollerden otorite ve birliktelik kavramı bağlamında yararlanmıştır. Çalışmamızda Hitit krallarının iktidarlıkları süresinde kullandıkları siyasal semboller üzerinde durul-muştur. Burada Hititler için siyasal ve dini sembollerin iç içe geçtiği tespit edilmiştir. Seçilen başlıklar da tespitler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu süreçte Hitit ege-menlik sembollerinin temas halinde olduğu yan sembollere de parantezler açılmıştır. Araştırmamızın amacı ise sembollerin Hitit siyasi ve kültür tarihi açısından yerlerini tespit edip, anlamlarını açıklamaktır. Amacımız doğrultusunda Hitit dönemine tarihle-nen birincil kaynaklar ile ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Kaynaklarda belirlenen Hitit egemenlik sembolleri yazılı ve tasvirli eserlerdeki halleri ile değerlendirilmiştir. Bu sayede konu dağıtılmadan Hitit yönetiminde sembollerin halk üzerindeki psikolojik etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
278 Symbols have been used as a means of expression since the existence of huma-nity. Initially drawn as simple signs on cave walls, symbols have become more complex with the development of society. Symbols, which have existed in religion, politics, phi-losophy, literature, sociology and many other areas, have provided leaders with ease of governance throughout history. Symbols have become a common means of communica-tion, especially among people who speak different languages. The Hittites, who estab-lished the first central kingdom in Anatolia in the 2nd millennium BC, also benefited from symbols in the context of the concept of authority and unity. Our study focuses on the political symbols used by the Hittite kings during their reign. Here, it has been de-termined that political and religious symbols were intertwined for the Hittites. The se-lected headings have also been evaluated in line with the findings. In this process, pa-rentheses have been opened for the side symbols that Hittite sovereignty symbols are in contact with. The aim of our research is to determine the place of the symbols in terms of Hittite political and cultural history and to explain their meanings. In line with our purpose, primary sources and secondary sources dating back to the Hittite period have been utilized. Hittite sovereignty symbols determined in the sources have been evalua-ted with their forms in written and depicted works. In this way, without getting distrac-ted from the topic, an attempt was made to explain the psychological impact of symbols on the people during the Hittite administration.