İzmir'de model boya baskı firmasında tasarım, üretim ve koleksiyon hazırlama süreci
Design, production, and collection preparation process on a sample dye and printing company in İzmir
  1. Tez No: 922880
  2. Yazar: HANDE BİLVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Moda, sürekli değişen ve bu değişimi belirli bir zaman dilimine bağlı olmaksızın yansıtan dinamik bir süreçtir. İlk yüzyıllarda moda, yalnızca geleneksel ve işlevsel giyim anlayışıyla sınırlı kalmış, ancak 5. yüzyıldan itibaren burjuvazinin yükselişi ve Sanayi Devrimi'nin etkisiyle önemli bir gelişim sürecine girerek günümüz moda kavramının temellerini oluşturmuştur. Giyim, fonksiyonel bir terim olarak insan bedenini soğuk, sıcak ve diğer çevresel faktörlerden koruma amacını taşırken, aynı zamanda bireysel ve toplumsal kimliğin bir yansıması olarak da değerlendirilmektedir. Sosyologlar, giyimin yalnızca bedenin korunması değil, aynı zamanda bireyin kendini ifade etme ve süsleme aracı olarak kullanıldığını öne sürmektedir. Bu bağlamda, dünyanın farklı kültürlerinde giyimin neredeyse hiç kullanılmadığı topluluklarda bile insan bedeninin boyalar, aksesuarlar ve dövmelerle süslendiği bilinmektedir. Geleneksel kostüm, toplum içinde belirli normlara göre standart hâle gelmiş bir giyim biçimidir ve temel amacı, sosyal veya bölgesel grupları birbirinden ayırarak kimlik ve aidiyet duygusunu pekiştirmektir. Feodalizm döneminden 20. yüzyılın başlarına kadar moda, daha çok toplumun üst sınıflarına ait bir fenomen olarak değerlendirilmiş ve alt sınıfların üst sınıflardan etkilenerek onların giyim tarzlarını taklit ettiği görülmüştür. Ancak, toplumsal sınıflar arasındaki etkileşim tek yönlü olmuş, üst sınıfların alt sınıflardan esinlendiği bir moda akımı oluşmamıştır. Modanın etkisi en hızlı ve belirgin şekilde giyim alanında gözlemlenmekte, ardından diğer sanat ve tasarım disiplinlerine yansımaktadır. Moda, yalnızca sosyal ve kültürel alanları değil, ekonomik ve psikolojik süreçleri de etkileyen geniş kapsamlı bir olgudur. Günümüzde moda ile yakından ilişkili olan trend kavramı, modanın ani ve hızlı bir şekilde değişebilen yönünü tanımlamaktadır. Trendler, içinde yaşanılan toplumun, küresel olayların ve zamanın ruhunu yansıtan birer ayna niteliğindedir. Ekonomi, politika, iklim, medya, demografi ve bilim gibi birçok unsur, trendlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tek başına bir trend olarak değerlendirilmeyen ancak trendleri besleyen üç temel unsur bulunmaktadır: 1. Hızlı değişim: Moda ve trendler, günümüzün hızla evrilen dünyasında sürekli olarak dönüşüm geçirmektedir. 2. Aşırı etkileşimler: Küreselleşme ve dijitalleşme, farklı kültürlerin ve akımların birbirinden etkilenmesini hızlandırarak yeni trendlerin doğmasına yol açmaktadır. 3. Rahatlık arayışı: Günümüz tüketicisi, işlevsellik ile estetiği birleştiren, konfor odaklı tasarımlara yönelmektedir. Bu üç temel unsur, modadan mimariye, endüstriyel tasarımdan mobilyaya kadar birçok alanda trendlerin şekillenmesine zemin hazırlamaktadır. Moda ve trendlerin sürekli değişen yapısı, tasarımcıları yalnızca estetik ve işlevsel tasarımlar üretmekle kalmayıp, aynı zamanda toplumsal yapıyı analiz ederek değişen beklenti ve ihtiyaçlara yanıt vermekle de yükümlü kılmaktadır. Bu noktada, tasarımcıların temel rolü, toplumsal ve psikolojik etkileşimleri doğru analiz ederek, renk ve stil seçimleriyle toplumun ruhuna uyum sağlayan koleksiyonlar sunmaktır. Sonuç olarak, moda ve trendler, bireysel kimlikten toplumsal normlara kadar geniş bir yelpazede etkili olmaktadır. Tasarımcılar, sürekli değişen bu dinamikleri doğru analiz ederek, toplumsal yapıya adapte edilebilecek yenilikçi ve özgün tasarımlar sunarak modanın evrimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fashion is a dynamic process that continuously evolves, reflecting changes independently of specific time frames. In its earliest stages, fashion was confined to traditional and functional clothing; however, from the 5th century onward, with the rise of the bourgeoisie and the impact of the Industrial Revolution, it entered a significant developmental phase, laying the foundations for the modern concept of fashion. Clothing serves as a functional term, primarily aimed at protecting the human body from cold, heat, and other environmental factors, while also functioning as a reflection of individual and societal identity. Sociologists argue that clothing is not merely a protective layer but also a means of self-expression and ornamentation. In this context, even in societies where clothing is minimally used, it is observed that the human body is adorned with paints, accessories, and tattoos as a form of decoration. Traditional costumes represent standardized forms of clothing within societies, designed to differentiate social or regional groups, reinforcing identity and a sense of belonging. From feudalism to the early 20th century, fashion remained predominantly a phenomenon of the upper classes. While lower social classes emulated the attire of the elite, the reverse influence was never observed. Social class interactions remained unidirectional, with no significant instances of upper-class individuals adopting trends originating from lower classes. The influence of fashion is most rapidly and prominently observed in clothing before extending to other disciplines such as art and design. Beyond its social and cultural implications, fashion is a broad phenomenon that significantly impacts economic and psychological processes. Closely related to the concept of fashion is the notion of trend, which encapsulates the fast and sudden shifts in style preferences. Trends serve as reflections of contemporary society, global events, and the prevailing spirit of the time. Various factors—including economics, politics, climate, media, demographics, and scientific advancements—play crucial roles in shaping trends. While some elements do not constitute trends on their own, they serve as driving forces behind trend formation. Three fundamental factors contribute to the emergence of trends: 1. Rapid change: Fashion and trends are in a constant state of transformation, evolving within the fast-paced modern world. 2. Intensified interactions: Globalization and digitalization accelerate the exchange of ideas across cultures, facilitating the emergence of new trends. 3. The pursuit of comfort: Contemporary consumers prioritize designs that integrate functionality with aesthetics, favoring comfort-oriented styles. These three key elements serve as the foundation for shaping trends across various domains, including fashion, architecture, industrial design, and furniture design. The ever-changing nature of fashion and trends compels designers not only to create aesthetically and functionally relevant designs but also to analyze societal structures and respond to evolving consumer expectations and needs. At this juncture, the primary role of designers is to accurately interpret social and psychological dynamics, selecting colors and styles that resonate with the essence of society to produce collections that align with contemporary cultural and aesthetic sensibilities. In conclusion, fashion and trends exert a profound influence, extending from individual identity formation to the establishment of societal norms. Designers play a critical role in analyzing these dynamic shifts and adapting their creations to align with evolving cultural landscapes, thereby contributing to the ongoing transformation of fashion.