Hafızlık eğitimi ve hafızlığı muhafaza (Kastamonu ili örneği)
Memorization of the Qur'an and its preservation (The example ofKastamonu province)
  1. Tez No: 922883
  2. Yazar: MEHMET EMİN SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezimiz, Kastamonu ili örneği üzerinden hafızlık eğitimi ve hafızlığı muhafaza konusunu incelemeyi ve bu eğitimin her aşamasındaki eksiklikleri tespit edip çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Konumuzun kapsam alanı içerisinde Kastamonu Hz. Pir Erkek Kur'an Kursu, Şehit Şerife Bacı Kız Kur'an Kursu, Kastamonu Diyanet Akademi Merkezi Müdürlüğü ve Seydiler İlçesi Seyid Zülfikar Mahmut Naim Karaman Proje İmam Hatip Orta Okulu bulunmaktadır. Bu kapsam çerçevesinde nitel araştırma yöntemiyle ilgili kurumlarda hafızlık yaptıran hoca ve yöneticilerin bilgilerine başvurarak konuyu aydınlatmaya çalıştık. Bu süreçte kişilerle iletişimimizi bizzat bulundukları kuruma gidip yüz yüze görüşerek röportaj yöntemi vasıtasıyla verilerimizi topladık. Ulaştığımız önemli neticeler şunlardır. Hafızlık, yalnızca lafzın değil, aynı zamanda Kur'an'ın manasının da zihinde ve kalpte korunmasıdır. Bu sürece başlamadan önce, harflerin doğru şekilde okunabilmesi ve akıcı bir okuyuş kazanılması temel bir adımdır. Hazırlık dönemi, sık sık yüzüne okuma pratiği yaparak Kur'an'ı daha rahat ve hızlı okumayı sağlamaya odaklanır. Hafızlık döneminde Kastamonu ilinde yaptığımız araştırmalara göre, Diyanet hafızlık kursları ile proje hafızlık okulları arasında önemli farklar gözlemlenmiştir. Proje hafızlık okulları, ezber kabiliyetine göre öğrenci seçmekte, bu da öğrencilerin eğitime daha uyumlu olmasını sağlamaktadır. Ayrıca, bu okullardaki genç öğretici kadronun olması ve eğitim alanlarının yatakhanelerden ayrı olması gibi faktörler öğrencilerin motivasyonunu artırmaktadır. Bu koşullar, proje okullarını geleneksel kurslara göre daha verimli kılmaktadır. Hafızlık, öğrencinin bireysel yetenekleri kadar, eğitim ortamı ve öğreticilerin rehberliği ile de desteklenmelidir. Hafızlığın tüm süreçlerinde teknolojiden yararlanma ve sosyal faaliyetlerin olması da hafızlık sürecine önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, hafızlık eğitiminin sonunda öğrencinin hafızlığını muhafaza etmesi için sürekli tekrar şarttır. Hafızlığı muhafaza kişinin son nefesine kadar sürdürmesi gereken bir süreçtir. Bireysel gayret bunun en başında gelir ancak bu sürece kurumsal anlamda büyük destekler verilmesi gerekmektedir. Bu konuda yine Diyanet İşleri Başkanlığına önemli görevler düşmektedir. Hafızlığını bitirip kurstan veya okuldan mezun olan hafızların takibi yapılması için çeşitli stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the memorization of the Qur'an (ḥifẓ) and its preservation through the example of Kastamonu Province, aiming to identify shortcomings at every stage of this educational process and propose solutions. The scope of the study includes Kastamonu Hz. Pir Male Qur'an Course, Şehit Şerife Bacı Female Qur'an Course, Kastamonu Diyanet Academy Center Directorate, and Seydiler District Seyid Zülfikar Mahmut Naim Karaman Project Imam Hatip Middle School. Using a qualitative research methodology, we consulted instructors and administrators involved in Qur'anic memorization at these institutions. Data was collected through face-to-face interviews conducted at their institutions. The key findings are as follows: Qur'anic memorization entails not only retaining the words but also preserving its meanings within the heart and mind. Before embarking on this process, acquiring accurate pronunciation and fluency in reading are essential foundational steps. The preparation phase emphasizes frequent practice of reading from the Mushaf to achieve smoother and faster recitation. During the memorization phase, our research in Kastamonu revealed significant differences between Diyanet Qur'anic memorization courses and project-based Qur'anic memorization schools. Project schools select students based on their memorization aptitude, ensuring better compatibility with the program. Furthermore, factors such as the presence of a young teaching staff and the separation of educational spaces from dormitories enhance student motivation. These conditions render project schools more efficient than traditional courses. The memorization process requires support not only from the student's personal abilities but also from the educational environment and the guidance of instructors. The use of technology and the inclusion of social activities contribute significantly to this process. Moreover, preserving the memorized Qur'an requires continuous review, which must be maintained until the end of one's life. While individual effort is paramount, institutional support plays a crucial role. The Directorate of Religious Affairs (Diyanet İşleri Başkanlığı) has significant responsibilities in this regard. Strategies should be developed to monitor graduates of Qur'anic memorization courses or schools to ensure the preservation of their memorization.