Subakut iskemik inme hastalarında solunum kas eğitiminin diyafram fonksiyonu ve aktivite performansı üzerine etkisi: Tek kör randomize kontrollü çalışma
Effect of respiratory muscle training on diaphragm function and activity performance in subacute ischemic stroke patients: Single-blind randomized controlled study
- Tez No: 922885
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR, DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı subakut iskemik inme hastalarında solunum kas eğitiminin diyafram fonksiyonu ve aktivite performansı üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan hastalar randomize olarak Müdahale Grubu (MG) (n=11) ve Kontrol Grubu (KG) (n=11) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grubada aerobik eğitim ve solunum egzersizleri uygulanırken DG'na ek olarak İnspiratuar Kas Eğitimi (İKE) uygulandı. Her iki grubada haftada 5 gün, 6 hafta boyunca (toplamda 30 seans) planlanan tedavi protokolleri uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve 30. seans sonrasında değerlendirildi. Hastaların hemispatial ihmalleri Çizgi Bölme Testi, kognitif durumları Mini Mental Durum Testi (MMDT) ile değerlendirildi. Solunum kas kuvveti Maksimal İnspiratuar Basınç (MIP) ve Maksimal Ekspiratuar Basınç (MEP), diyafragma ekskürsiyonu, Diyaframın İnspirasyon (Ti) ve Ekspirasyon (Te) sonu kalınlığı ise ultrason ile ölçüldü. Göğüs Çevre Ölçümleri (GÇÖ) mezura, el kavrama kuvvetleri el dinamometresi ile ölçüldü. El fonksiyonelliği Motor Aktivite Günlüğü (MAG), fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), aktivite performansı Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ), komorbidite Charlson Komorbidite İndeksi ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmalarda MIP-MEP (p=0,000, p=0,003), etkilenmiş taraftaki Ti (p=0,007), Kalınlık Fraksiyonu (TF) (p=0,008) ve ekskürsiyonu (p=0,005) değerlerindeki değişim DG lehine anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of respiratory muscle training on diaphragm function and activity performance in patients with subacute ischemic stroke. Materials and Methods: Participants were randomly assigned to intervention group (IG) (n=11) and control group (CG) (n=11). Both groups received aerobic training and breathing exercises, while IG also underwent inspiratory muscle training (IMT). Treatments were administered 5 days a week for 6 weeks (30 sessions). Patients were assessed before and after 30-session . Hemispatial neglect was evaluated using Line Bisection Test, and cognitive status was assessed with Mini-Mental State Examination. Respiratory muscle strength was measured by maximal inspiratory pressure (MIP) and maximal expiratory pressure (MEP). Diaphragmatic excursion and diaphragm thickness at the end of inspiration (Ti) and expiration (Te) were measured by using ultrasound. Chest circumference (CC) was measured with tape measure, grip strength with hand-grip dynamometer, and hand functionality using Motor Activity Log. Functional capacity was evaluated with 6-Minute Walk Test, and activity performance with Canadian Occupational Performance Measure. Charlson Comorbidity Index was used to assess comorbidity. Results: Significant intergroup differences favoring the IG were observed for MIP-MEP (p=0.000, p=0.003), affected-side Ti (p=0.007), thickness fraction (TF) (p=0.008), and excursion (p=0.005).