Engelli sığınmacı kadınların gereksinimleri ve sosyal hizmetlere erişimleri
The needs of disabled asylum seekers women and accesses to social services
- Tez No: 922886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN AYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, engelli ve sığınmacı kadınların gereksinimlerini ve sosyal hizmetlere erişim deneyimlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi ve amaçlı örnekleme yoluyla öznelere ulaşılmıştır. Araştırmanın özneleri, İzmir'de yaşayan 18 yaş üzeri engelli ve sığınmacı kadınlardır. Araştırma kapsamında baskı karşıtı sosyal hizmet kuramı temel alınmıştır. Farklı demografik özelliklerde 22 özne ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir ve tematik analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları,“Engelli ve Sığınmacı Kadınların Hizmetlere Yönelik Gereksinimleri”ve“Engelli ve Sığınmacı Kadınların Gereksinimlerini Karşılama Deneyimleri”olmak üzere iki tema altında sunulmuştur. Bu bağlamda engelli ve sığınmacı kadınların; dil bariyeri, yapısal eşitsizlikler, fiziksel erişilebilirlik gibi konularda zorluklar yaşadıkları, geçim kaynaklarında ve kamu kurumlarının desteklerinde bürokratik sorunlarla karşılaşabildikleri sonucuna varılmıştır. Mevcut hizmetlerin geliştirilmesine, engelli sığınmacı kadınları kapsamasına ve engelli sığınmacı kadınlara özgü yeni hizmet modellerinin oluşturulmasına dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the needs of disabled and asylum-seeking women and their experiences of accessing social services. For this purpose, the subjects were reached through qualitative research method and purposive sampling. The subjects of the research are disabled and asylum-seeking women over the age of 18 living in Izmir. The research is based on anti-oppressive social work theory. In-depth interviews were conducted with 22 subjects with different demographic characteristics. The data obtained were analyzed using MAXQDA qualitative data analysis program and thematic analysis was used. The findings of the research are presented under two themes:“Disabled and Asylum Seeking Women's Needs for Services”and“Experiences of Responding to the Needs of Disabled and Asylum Seeking Women”. In this context, it is concluded that disabled and asylum-seeking women experience difficulties with issues such as language barriers, structural inequalities, physical accessibility, and may face bureaucratic problems in terms of livelihoods and support from public institutions. Suggestions were made to improve the current services, to include disabled asylum-seeking women and to create new service models specific to them.