Sığır mastitis olgularından mycoplasmopsıs bovıs'in konvansiyonel ve moleküler yöntemlerle saptanması
Mycoplasmopsis bovis of cattle mastitis cases determination of conventional and molecular methods
  1. Tez No: 922905
  2. Yazar: GONCA FAHRİYE GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mycoplasmopsis bovis, mastitis vakalarının etiyolojisinde yer alan yaygın bir etken olup, süt verim ve kalitesi üzerine olumsuzlukları nedeniyle önemli ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu çalışmada, subklinik ve klinik mastitisli ineklerin süt örneklerinden Mycoplasmopsis bovis'in bakteriyolojik, moleküler ve serolojik yöntemlerle prevalansının saptanması amaçlandı. Çalışmada, Aralık 2014-Kasım 2015 yılları arasında Kayseri ilindeki 10 farklı işletmeden toplamda 2000 inek subklinik mastitis ve 500 inek ise klinik mastitis yönünden incelendi. Subklinik mastitis yönünden ineklerin muayeneleri California Mastitis Test (CMT) ile yapılırken, klinik mastitis muayenesinde memedeki makroskopik yangısal bozukluklar ile sütün yapısındaki değişiklikler gözlemlendi. Subklinik ve klinik mastitis tespit edilen ineklerden toplanan süt örnekleri M. bovis'in izolasyonu amacıyla bakteriyolojik analize tabi tutuldu. Elde edilen izolatların identifikasyonu amacıyla, fenotipik testlerden (arginin hidrolizi, digitonin sensitivitesi, fosfataz aktivitesi, glukoz fermentasyonu, tetrazolium redüksiyonu ile film ve spot oluşturma) yararlanıldı. Elde edilen izolatların doğrulanması ve süt örneklerinin direk moleküler analizi amacıyla M. bovis tür spesifik Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) gerçekleştrildi. Serolojik olarak, M. bovis spesifik antikorların varlığı ise indirekt Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) ile araştırıldı. CMT sonucunda subklinik mastitis yönünden analiz edilen 2000 ineğin 624 (%31,2)'ü pozitif olarak saptandı. Makroskobik muayene sonucunda ise, 500 ineğin 176 (%35,2)'sı ise klinik mastitis olarak tanımlandı. Bakteriyolojik analiz sonucunda, 800 süt numunesinin 262 (%32,75)'sinden Mycoplasma spp. izole edildi. Fenotipik testler ve tür spesifik PZR sonucunda, elde edilen 262 Mycoplasma spp. izolatının 171'inin (%65,27) M. bovis olduğu saptandı. Süt örneklerinin direkt moleküler analizi amacıyla gerçekleştirilen tür spesifik PZR sonucunda 800 süt örneğinin 234 (%29,25)'ü pozitif olarak tespit edildi. Serolojik analiz sonucunda, ELISA ile M. bovis spesifik antikor pozitifliği %47 (n=376) olarak belirlendi. M. bovis enfeksiyon subklinik mastitisli ineklerde daha yüksek oranda (%22,75) tespit edildi. Mevsimsel olarak ise enfeksiyon, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında (%76,71) daha fazla görüldü. Sonuç olarak, Kayseri ilinde süt sığırı yetiştiriciliği yapılan işletmelerde subklinik mastitisli ineklerde M. bovis'in yaygın bir etken olduğu tespit edilmiştir. Bakteriyolojik, moleküler ve serolojik analiz sonuçlarına göre, M. bovis'in bölgedeki süt inekleri arasında önemli bir prevalansa sahip olduğu ortaya konulmuştur. Teşhiste her üç yöntemin kullanılabileceği, ve hızlı sonuç alınması bakımından süt örneklerinden direkt moleküler analizin rutin test olarak kullanılmasının avantaj sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mycoplasmopsis bovis is a common agent in the etiology of mastitis cases and causes significant economic losses due to its negative effects on milk yield and quality. This study aimed to determine the prevalence of M. bovis in milk samples of cows with subclinical and clinical mastitis using bacteriological, molecular, and serological methods. In the study, a total of 2000 and 500 cows from 10 different farms in Kayseri, Türkiye, were screened for subclinical mastitis and clinical mastitis, respectively, between December 2014 and November 2015. While the examinations of the cows for subclinical mastitis were performed with the California Mastitis Test (CMT), macroscopic inflammatory disorders in the udder and changes in the structure of the milk were observed during the clinical mastitis examination. Milk samples collected from cows with subclinical and clinical mastitis were subjected to bacteriological analysis for the isolation of M. bovis. Phenotypic tests (arginine hydrolysis, digitonin sensitivity, phosphatase activity, glucose fermentation, tetrazolium reduction and film and spot formation) were used for the identification of the isolates obtained. For the confirmation of the obtained isolates and direct molecular analysis of milk samples, M. bovis species-specific Polymerase Chain Reaction (PCR) was performed. Serologically, the presence of M. bovis-specific antibodies was investigated by indirect Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA). As a result of CMT, 624 (31.2%) of 2000 cows analyzed for subclinical mastitis were detected positive. In the result of the macroscopic examination, 176 (35.2%) of 500 cows were defined as clinical mastitis. Mycoplasma spp. was isolated from 262 (32.75%) of 800 milk samples according to the result of the bacteriological analysis. With the phenotypic tests and the species-specific PCR, 171 (65.27%) of 262 Mycoplasma spp. isolates obtained were identified as M. bovis. As a result of species-specific PCR performed for direct molecular analysis of milk samples, 234 (29.25%) of 800 milk samples were found to be positive. In the result of serological analysis, M. bovis-specific antibody positivity was determined as 47% (n=376) by ELISA. M. bovis infection was detected at a higher rate (22.75%) in cows with subclinical mastitis. Seasonally, the infection was seen more in June-July-August (76.71%). In conclusion, it was determined that M. bovis was a common agent in subclinical mastitis in dairy cattle farms in Kayseri, Türkiye. According to the results of bacteriological, molecular and serological analyses, it was revealed that M. bovis has a significant prevalence among dairy cows in the region. It was concluded that all three methods can be used in the diagnosis of M. bovis, and direct molecular analysis from milk samples would be advantageous as a routine test in terms of obtaining rapid results.