Kronik boyun ağrılı hastalarda farklı egzersiz tiplerinin sağlık profiline, ağrıya, eklem hareket açıklığı ve kas boyutlarına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 922904
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA KASAPOĞLU AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik boyun ağrılı hastalarda farklı egzersiz tiplerinin hastanın ağrısına, engelliliğine, emosyonel durumuna, günlük yaşam aktivitelerine, kas boyutlarına etkilerini saptamak ve sonuçlara göre klinik uygulamalarda kişiye özel uygun ve etkin tedavi protokollerine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif, randomize, kontrollü, tek kör çalışmamıza hastanemiz FTR polikliniklerinde kronik boyun ağrısı tanısı olan (3 aydan uzun süre) 60 hasta dahil edildi. Katılımcılar random tablo kullanılarak iki gruba (grup 1 n=30 (skapulotorasik+izometrik egzersiz); , grup 2 n=30 (izometrik+ germe ) randomize edildi. Grup 1'e skapulotorasik egzersiz ve servikal izometrik egzersiz 2 hafta fiziyatrist gözleminde; sonrasında 10 hafta da ev programı şeklinde uygulandı. Grup 2'ye servikal germe ve servikal izometrik egzersiz 2 hafta fiziyatrist gözleminde; sonrasında da 10 hafta ev programı şeklinde uygulandı. Grup 1 için fiziyatrist gözlemindeki program ısınma ve soğuma egzersizlerini içereren haftada 5 gün günde bir sefer 5 tekrar skapulotorasik egzersiz ve 10 tekrar izometrik egzersiz, ev programı haftada 5 gün günde 3 sefer 5 tekrar skapulotorasik egzersiz ve günde 3 sefer 10 tekrar izometrik egzersiz olarak uygulandı. Grup 2 için fiziyatrist gözlemindeki program ısınma ve soğuma egzersizlerini içeren haftada 5 gün günde bir sefer 5 tekrar servikal germe egzersizi ve 10 tekrar izometrik egzersiz, ev programı haftada 5 gün günde 3 sefer 5 tekrar servikal germe gzersizi ve günde 3 sefer 10 tekrar izometrik egzersiz olarak uygulandı. Katılımcıların başlangıçta demografik bilgileri kaydedildi. Hastalar tedavinin başlangıcında 2. ve 10. haftada sternokleidomastoideus, skalen anterior, trapezius (Chison 2015 China) ultrason 7,5 MHz lineer probuyla kalınlık ölçümleri yapıldı, Goniyometre ile eklem hareket açıklığı (EHA) ölçüldü ve Vizüel Analog Skala(VAS), Nottingham Sağlık Profili (NSP) ve Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler gruplara kör bir araştırmacı tarafından yapıldı. Analizde IBM SPSS 22.0 istatistik paket program kullanıldı. Çalışma verileri Shapiro-Wilk, Wilcoxon Test, Mann-Whitney U, Ki-kare ve Fisher exact testleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamız 10 kişi kontrole gelmediği için skapulotorasik+izometrik egzersiz grubu (n=25), izometrik+ germe grubu (n=25) toplam 50 hasta ile tamamlandı. Katılımcıların yaş ortalaması skapulotorasik+izometrik egzersiz grubu 44 yıl (24-55), izometrik+ germe grubu 42 yıl (20-53) idi. İki grup başlangıç parametreleri ve demografik veriler açısından istatiksel olarak benzerdi (p>0.05). Skapulotorasik+izometrik egzersiz grubunda VAS değerleri 2.hafta ve 12. Hafta değerlerinde anlamlı iyileşme izlenirken (p0.05). Skapulotorasik+izometrik egzersiz grubunda NSP parametrelerinde 2.haftada ağrı, duygusal durum, sosyal izolasyon, total ve etkilenen yaşam alanı paremetrelerinde anlamlı iyileşme gözlenirken,12.haftada ağrı, uyku, sosyal izolasyon, enerji ve total parametrelerinde iyileşme gözlemlendi (p0.05). İzometrik+ germe grubunda VAS ve BOİ değerleri 2.hafta ve 12. Hafta değerlerinde anlamlı iyileşme izlendi (p0.05) Gruplar birbiri ile karşılaştırıldığında VAS, BÖİ, EHA değerlendirmelerinde 2. ve 12. haftada anlamlı fark gözlenmedi(p>0.05). NSP parametrelerinden sadece enerji değerlerinde 12. Hafta kontrollerinde grup 1'de istatiksel olarak anlamlı iyileşme gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of different types of exercises on pain, disability, emotional status, effects on daily life, and muscle size of patients with chronic neck pain and to contribute to individualized and effective treatment protocols in clinical practice according to the results. Materials and Methods: In our prospective, randomized, controlled, single-blind study, 60 patients with a diagnosis of chronic neck pain (longer than 3 months) were included in our hospital's PTR outpatient clinics. Participants were randomized into two groups (group 1 (scapulothoracic+ isometric exercise); n= 30, group 2 (isometric+ stretching n= 30) using a random table. In group 1, scapulothoracic exercise and cervical isometric exercise were performed as a home program for 10 weeks under the supervision of a physiatrist for 2 weeks. For group 2, cervical stretching and cervical isometric exercise were performed for 2 weeks under the supervision of a physiatrist and 10 weeks as a home program. For group 1, the program under the supervision of a physiatrist included warm-up and cool-down exercises and consisted of 5 repetitions of 5 repetitions of scapulothoracic exercise and 10 repetitions of isometric exercise once a day 5 days a week, and the home program consisted of 5 repetitions of 5 repetitions of scapulothoracic exercise 3 times a day 5 days a week and 10 repetitions of isometric exercise 3 times a day. For group 2, the program under the supervision of a physiatrist included warm-up and cool-down exercises, 5 repetitions of 5 repetitions of cervical stretching exercise and 10 repetitions of isometric exercise once a day 5 days a week, the home program included 5 repetitions of 5 repetitions of cervical stretching exercise and 10 repetitions of isometric exercise 3 times a day 5 days a week. Participants' demographic information was recorded at baseline. At the beginning of treatment, at 2 and 10 weeks, sternocleidomastoideus, scalene anterior, trapezius (Chison 2015 China) thickness measurements were performed with an ultrasound 3.5 MHz linear probe, range of motion (ROM) was measured with a goniometer, and VAS (Visual Analog Scale), Nottingham Health Profile (NSP) and Neck Disability Index (NDI) were assessed. The assessments were performed by an investigator blinded to the groups. IBM SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis. Study data were evaluated with Shapiro-Wilk, Wilcoxon Test, Mann-Whitney U, Chi-square and Fisher exact tests. Findings: Our study was completed with a total of 50 patients in group 1 (n=25) and group 2 (n=25) because 10 patients did not come for follow-up. The mean age of the participants was 44 (24-55) in group 1 and 42 (20-53) in group 2. The two groups were statistically similar in terms of baseline parameters and demographic data (p>0.05). In group 1, significant improvement was observed in VAS values at week 2 and week 12 (p0.05).In group 1, in NSP parameters at week 2. Significant improvement was observed in pain, emotional state, social isolation, total and affected living space parameters at week 2, while improvement was observed in pain, sleep, social isolation, energy and total parameters at week 12.(p0.05). In group 2, significant improvement was observed in VAS and NDI values at week 2 and week 12.(p0.05).