Kutanöz malign melanomda sentinel ve non-sentinel lenf nodu pozitifliğini etkileyen faktörler
Factors affecting sentinel and non-sentinel lymph node positivity in cutaneous malignant melanoma
- Tez No: 922906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM TURANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş Kutanöz malign melanom, diğer cilt kanserlerinden daha nadir görülmesine rağmen, en ciddi mortalitesi ve morbiditesi olan cilt kanseri türüdür. İnsidansı her yıl artmaktadır. Tanı anındaki evresi hastalığın prognozunu belirler. Evredeki en önemli parametre lenf nodu tutulumudur. Günümüzde lenf nodu tutulumu için sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) çalışılmaktadır. Güncel pratikte SLNB pozitif olan hastalara bölgesel lenf nodu diseksiyonu uygulanır. Amaç Bu çalışmada kutanöz malign melanom hastalarında yaş, cinsiyet, hastalık evresi, primer lezyonun patolojik özellikleri, SLNB çalışılanlarda lenf nodunun patolojik özellikleri gibi klinikopatolojik parametrelerce bilinen prognostik faktörlerle sentinel lenf nodu (SLN) ve Non-sentinel lenf nodu (NSN) tutulumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile planlanmıştır. Yöntem Ve Gereç Çalışmaya tanıları konularak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Onkoloji EAH'nde tedavi almış olan 219 kutanöz malign melanom hastası dahil edildi. İlk alt grupta SLNB çalışılan 125 hasta değerlendirildi ve bu hastaların dosyalarından epidemiyolojik ve klinikopatolojik veriler kaydedilerek SLN tutulumuna etkili olabilecek anlamlı prognostik faktörler incelendi. İkinci alt grupta ise SLNB sonucu metastatik olarak rapor edilen 37 hastanın klinikopatolojik verileri ile bu hastaların SLN'ndaki patolojik özellikler analiz edilerek diseke edilmiş lenf nodlarının, diğer adıyla non-sentinel lenf nodlarının metastatik tutulumu ile ilişkili olabilecek faktörlere bakıldı. Bulgular Dosyaları incelenen ve SLNB çalışılmış olan 125 kutanöz malign melanomlu hastalarda; tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerde SLN tutulumuna etkili olan faktörlerden Clark seviyesi, Breslow derinliği, büyüme paterni, satellit lezyon durumu ve lenfovasküler invazyon parametreleri istatistiksel anlamlı olarak bulunmuştur. SLNB sonucu metastatik olarak raporlanmış 37 hastada ise NSN tutulumu için, tek değişkenli analizde Clark seviyesi, lezyonda ülser durumu, SLN'daki metastazın depoziti, SLN'daki metastazın anatomik lokalizasyonu istatistiksel anlamlı gelirken, çok değişkenli analizde Clark seviyesi, lezyonda ülser ve SLN tümör depoziti anlamlı gelmiştir. Sonuç Bu çalışmada SLN ve NSN tutulumuna etkili olabilecek prognostik faktörler incelenmiştir. Literatüre uygun şekilde SLN tutulumuna etkili olan parametreler Clark seviyesi, Breslow derinliği, büyüme paterni, satellit lezyon durumu ve lenfovasküler invazyon olarak bulunmuştur. Güncel bir konu olan NSN tutulumu ve günümüzde tartışması devam etmekte olan her SLN metastatik olan malign melanom hastasına lenf nodu diseksiyonu uygulanıp uygulanmaması konusunun aydınlatılmasına yönelik NSN tutulumu için klinikopatolojik faktörler incelendi. Çalışmamızda NSN tutulumu için Clark seviyesi, lezyonda ülser durumu ve SLN tümör depoziti istatistiksel anlamlı bulundu. Ancak Breslow derinliği literatürle uyumsuz şekilde anlamlı bulunmadı. Bu bilgiler ışığında günümüzde seçilmiş malign melanom hasta grubunda SLNB sonucu metastatik gelse dahi bölgesel lenf nodu diseksiyonu uygulanmadan ve bu cerrahi prosedürün getireceği ek cerrahi morbiditeden kaçınılarak bu hasta grubu takip altına alınabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Cutaneous malignant melanoma is the skin cancer type with the most serious mortality and morbidity, although it is less rare than other skin cancers. The incidence of this disease is increasing every year. The stage of the disease at diagnosis, determines the prognosis. The most important parameter at the stage is lymph node involvement. Currently, sentinel lymph node biopsy (SLNB) is being studied for lymph node involvement. In the current practice, a regional lymph node dissection is performed, which is SLNB positive. Aim And Objectıve In this study, we aimed to investigate the relationship between clinicopathologic parameters such as age, sex, stage of disease, pathologic features of primary lesion, pathologic features of lymph nodes in SLNB studies,known prognostic factorswith sentinel lymph node and non-sentinel lymph node (NSN) involvement in cutaneous malignant melanoma patients. Method And Materıals 219 cutaneous malignant melanoma patients who were treated in our hospital were included in the study. In the first subgroup, 125 patients who underwent SLNB evaluation, epidemiological and clinicopathologic data were recorded from the files of these patients and the prognostic factors that may be effective for SLN involvement were examined. In the second subgroup, clinicopathologic data of 37 patients with SLNB-metastatic lymph node involvement, the pathologic features of SLN in these patients were analyzed to determine the factors that may be associated with metastatic involvement of non-sentinel lymph nodes. Results In 125 patients with cutaneous malignant melanoma who were treated with SLNB; Clark level, Breslow depth, growth pattern, satellite lesion status and lymphovascular invasion parameters were found to be statistically significant for SLNB positivity in the univariate and multivariate analyzes. In 37 patients whose SLNB reported metastatically, Clark level, lesional ulcer status, deposition of metastasis in SLN, and anatomic localization of metastasis in SLN were statistically significant in univariate analysis for NSN positivity and Clark level, lesional ulcer and SLN tumor deposition were significant in multivariate analysis for NSN positivity. Conclusion This study examined the prognostic factors that might be effective for the metastatic involvement of SLN and NSN. Similar to the literature, the parameters that are effective for SLN involvement in this study are Clark level, Breslow depth, growth pattern, satellite lesion status and lymphovascular invasion. Clinicalopathologic factors for NSN involvement have been examined , a controversial issue, and the ongoing debate on SLN metastatic malignant melanoma patients undergoing lymph node dissection. In our study, Clark level, lesional ulcer status and SLN tumor deposit were statistically significant for NSN involvement. However, the depth of Breslow was not found to be compatible with the literature. In the light of this informations, the selected patient group of malignant melanoma can be observed without any regional lymph node dissection even if the SLNB outcome is metastatic. The additional morbidity of the surgery is avoided at this point.