Ortaokul çağındaki öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examining the eating habits and nutritional knowledge levels of secondary school students
  1. Tez No: 922958
  2. Yazar: GÖKHAN KUZAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Kartal ilçelesinden öğrenim gören adölesan çağdaki bireylerin beslenme alışkanlıkları incelenmiştir. Çalışmaya ortaokulda okuyan 500 öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışmaya katılan kız öğrencilerin yaş ortalaması 12.9±0.34, vücut ağırlığı 55.2±7.5, boy uzunlukları ise 165.6±9.58 tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan erkek öğrencilerin yaş ortalaması 12.4±0.47, vücut ağırlığı 71.3±11.38, boy uzunlukları ise 168.4±9.37tespit edilmiştir. Bulgular incelendiğinde adalösean beslenme ölçeği (ABAÖ) ile beslenme bilgi ölçeği (BBÖ) arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. BBÖ ile beslenme, dış faktörler ile BBÖ arasında, egzersiz ile BBÖ arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Ayrıca beden imajı algısı ile ABAÖ arasında, dış faktörler ile ABAÖ arasında, beslenme ile ABAÖ arasında, egzersiz ile ABAÖ arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nutritional habits of adolescents studying in Kartal district of Istanbul province were examined. A total of 500 secondary school students participated in the study. The mean age of the female students participating in the study was 12.9±0.34, body weight 55.2±7.5, and height 165.6±9.58. The mean age of the male students participating in the study was 12.4±0.47, body weight 71.3±11.38, and height 168.4±9.37. When the findings were analysed, a significant relationship was found between the adalsean nutrition scale (ABAS) and the nutrition knowledge scale (NBS). Significant differences were found between ABNS and nutrition, between external factors and ABNS, and between exercise and ABNS. In addition, there is a significant relationship between body image perception and ABAS, between external factors and ABAS, between nutrition and ABAS, and between exercise and ABAS.