Okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile okul etkililiği arasındaki ilişkide öğretmenlerin teknoloji kullanımındaki yeterliliklerinin rolü
The role of teachers' competencies in the use of technology in the relationship between school principals' technological leadership behaviors and school effectiveness
- Tez No: 922969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin algılarına göre, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile okul etkililiği arasındaki ilişkide öğretmenlerin teknoloji kullanımındaki yeterliklerinin aracılık rolünü incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili merkez ilçelerindeki (Aziziye, Palandöken, Yakutiye) ilkokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubu, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bağlamda 322 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul Müdürü Teknolojik Liderlik Davranış Ölçeği, Algılanan Okul Etkililiği Ölçeği ve Öğretmenlerin Teknoloji Kullanımında Temel Yeterlilikler Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları yüksek düzeyde görülmüştür. Teknolojik liderlik davranışları alt boyutlarından en fazla ortalama altyapı boyutu, en az ortalama yönlendirme ve hukuk boyutlarında görülmüştür. Öğretmenlerin algılarına göre okul etkililiği çok yüksek düzeyde görülmüştür. Öğretmenlerin teknoloji kullanım yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin teknoloji kullanım yeterlilikleri alt boyutlarından en yüksek ortalama program kullanma yeterlilikleri alt boyutu, en az ortalama temel teknolojik yeterlilikler alt boyutunda görülmüştür. Değişkenler arasında anlamlı ilişkiler vardır. Okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile okul etkililiği arasında pozitif yönde ilişki vardır. Okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin teknoloji kullanım yeterlilikleri arasında pozitif yönde ilişki vardır. Öğretmenlerin teknoloji kullanım yeterlilikleri ile okul etkililiği arasında pozitif yönde ilişki vardır. Okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile okul etkililiği ilişkisinde öğretmenlerin teknoloji kullanımdaki yeterliliklerinin kısmi aracılık rolünün olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuçlar: Okul müdürlerinin sergiledikleri teknolojik liderlik davranışlarının hem doğrudan hem de öğretmenlerin teknoloji kullanım yeterliliklerinin aracılığı ile dolaylı olarak okul etkililiği üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the mediating role of teachers' proficiency in technology use in the relationship between school principals' technological leadership behaviors and school effectiveness, according to the perceptions of primary school teachers. Method: In this research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the research consisted of teachers working in primary schools in the central districts of Erzurum (Aziziye, Palandöken, Yakutiye) in the 2024-2025 academic year. The sample group of the research was determined by simple random sampling method. In this context, 322 teachers constituted the sample of the research. School Principal Technological Leadership Behavior Scale, Perceived School Effectiveness Scale and Teachers' Basic Competencies in Technology Use Scale were used as data collection tools in the study. Data were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. Findings: According to the findings of the research, technological leadership behaviors of school principals were seen at a high level. Among the sub-dimensions of technological leadership behaviors, the highest average was seen in the infrastructure dimension, and the least average was observed in the orientation and law dimensions. According to teachers' perceptions, school effectiveness was found to be at a very high level. It has been determined that teachers' technology use proficiency is at a high level. Among the sub-dimensions of teachers' technology use proficiency, the highest mean average was seen in the program use proficiency sub-dimension, and the lowest mean average was seen in the basic technological competencies sub-dimension. There are significant relationships between variables. There is a positive relationship between school principals' technological leadership behaviors and school effectiveness. There is a positive relationship between the technological leadership behaviors of school principals and the technology use proficiency of teachers. There is a positive relationship between teachers' technology use proficiency and school effectiveness. It has been found that teachers' proficiency in technology use has a partial mediating role in the relationship between school principals' technological leadership behaviors and school effectiveness. Conclusions: It has been concluded that the technological leadership behaviors exhibited by school principals have an impact on school effectiveness both directly and indirectly through the technology use proficiency of teachers.