9-12 yaş futbolculara uygulanan core egzersizlerinin fiziksel ve biyomotor özelliklere etkisi
The effect of core exercises applied to 9-12 year old football players on physical and biomotor characteristics.
- Tez No: 922968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BEYZA BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı 9-12 yaş futbolculara uygulanan core egzersizlerinin fiziksel ve biyomotor özellik olan kuvvet, sürat, esneklik, dayanıklılık ve çeviklik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklem grubunu, Bitlis Güroymak Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde futbol eğitimi alan ve sağlık problemi olmayan 30 gönüllü erkek sporcu oluşturmaktadır. Çalışma 2 gruptan (kontrol n=15 ve futbol+core antrenman grubu n=15) oluşmaktadır. Katılımcılara antropometrik ölçümler (boy, kilo, bel-kalça çevresi oranı) yapıldı. Çalışmaya katılan her iki grup futbol antrenmanlarına devam etmiş fakat çalışma grubu futbolcularına bu antrenmanlara ilaveten haftada 3 gün 8 hafta boyunca core egzersiz programı uygulanmıştır.Katılımcılara uygulanan core egzersiz programı; 1- 4 hafta arasında plank, side plank, hip extension, two legfloorbridge, side ski jumps ve floor cobra hareketleri 25 saniye 2 tekrar, 5-8 hafta arasında plank, side plank, hip extension, two legfloorbridge, side ski jumps ve floor cobra hareketleri 25 saniye 3 tekrar şeklinde uygulanmıştır. Katılımcıların biyomotor özelliklerini ölçmek için otur eriş-uzan, dikey sıçrama, illinois çeviklik, 20 m sprint, 30 sn mekik, 30 sn şınav, sağ ve sol el kavrama kuvveti, 20 m mekik koşusu testleri ön test- son test olarak uygulanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde SPSS programı kullanıldı. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 değeri içinde olan veri setlerinin normal dağılım gösterdiği kabul edildi. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (2x2) uygulandı. Küresellik varsayımının sağlanmadığı ölçümlerde Greenhouse Geiser düzeltme testi kullanıldı. Post hoc analizinde Tukey testi kullanıldı. Etki büyüklüğü iki yönlü ANOVA testi için η2p olarak sunulmuş ve şu kriterler kullanılarak yorumlanmıştır: minimum etki (η2p ≤0.02), orta büyüklükte etki (0.02 < η2p ≤0.09) ve güçlü etki (η2p > 0.09) (Lakens, 2013).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of core exercises applied to 9-12 year old football players on the physical and biomotor parameters of strength, speed, flexibility, endurance and agility. The sample group of the study consists of 30 volunteer male athletes who receive football training at Bitlis Güroymak Youth Services and Sports District Directorate and have no health problems. The study consists of 2 groups (control n = 15 and football + core training group n = 15). Anthropometric measurements (height, weight, waist-hip circumference ratio) were made on the participants. Both groups participating in the study continued their football training, but in addition to these trainings, the study group football players were applied a core exercise program 3 days a week for 8 weeks. Core exercise program applied to the participants; Plank, side plank, hip extension, two legfloorbridge, side ski jumps and floor cobra movements for 25 seconds, 2 repetitions between 1-4 weeks, plank, side plank, hip extension, two legfloorbridge, side ski jumps and floor cobra between 5-8 weeks. The movements were applied in 3 repetitions for 25 seconds. To measure the biomotor characteristics of the participants, sit-reach-reach, vertical jump, Illinois agility, 20m sprint, 30-second sit-up, 30-second push-up, right and left hand grip strength, 20m shuttle run tests were applied as pre-test and post-test. SPSS program was used to statistically analyze the data obtained at the end of the research. Shapiro-Wilk test for normality test; Levene test was applied to test homogeneity. Skewness and kurtosis values were checked for data sets that did not show a normal distribution, and data sets within ±2 were considered to have a normal distribution. To analyze the differences between applications, two-way analysis of variance (2x2) was applied in repeated measurements. Greenhouse Geiser correction test was used in measurements where the assumption of sphericity was not met. Tukey test was used in post hoc analysis. Effect size is presented as η2p for the two-way ANOVA test and interpreted using the following criteria: minimal effect (η2p ≤0.02), medium effect (0.02 0.09) (Lakens, 2013).