Batman ilindeki farklı lise türlerinde öğrenim gören öğrencilerin obezite farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of obesity awareness levels of students studying in different types of high school in batman province
- Tez No: 922970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BEYZA BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı lise türlerinde eğitim gören öğrencilerin obezite farkındalık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu Batman ilinde farklı lise türlerinde öğrenim gören 601'i kadın ve 599'u erkek toplam 1200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmamızda Allen tarafından geliştirilmiş Kafkas ve Özen tarafından Türkçe'ye ve Türk kültürüne uyarlanması ile geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Obezite Farkındalık Ölçeği (OFÖ) uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde SPSS programı kullanıldı. Veriler; aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Normallik sınaması için Kolmogorov-Smirnov testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 değeri içinde olan veri setlerinin normal dağılım gösterdiği kabul edildi. Gruplar arası ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi uygulandı. Farklılığın hangi değişkende olduğunun belirlenmesi için Tukey düzeltme testi kullanıldı. Ölçeğin alt boyutları arasındaki korelasyonun belirlenmesi için Pearson korelasyonu uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the obesity awareness levels of students studying in different types of high schools in terms of different variables. The sample group of the study consisted of 1200 students, 601 female and 599 male, studying in different types of high schools in Batman province. In our study, the Obesity Awareness Scale (OFÖ), which was developed by Allen and adapted to Turkish and Turkish culture by Kafkas and Özen and whose validity and reliability studies were conducted, was applied. SPSS program was used to statistically analyze the data obtained at the end of the study. Data were presented as arithmetic mean and standard deviation. Kolmogorov-Smirnov test was used for normality test; Levene test was used for homogeneity test. Skewness and kurtosis values were checked for data sets that did not show normal distribution and data sets with a value of ±2 were accepted to show normal distribution. Independent sample t-test was used for pairwise comparisons between groups and one-way analysis of variance was used for more than two comparisons. Tukey correction test was used to determine which variable caused the difference. Pearson correlation was applied to determine the correlation between the sub-dimensions of the scale.