Türkiye'de ingilizce eğitiminin kalitesinin geliştirilmesi ile ilgili örnekler: Yabancı diller yüksekokulu örneği
Improving the quality of english education in Turkey: The case of foreign language schools
- Tez No: 922979
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YARIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Yabancı Diller Yüksekokulları'nda verilen İngilizce eğitiminin kalitesini artırmak için mevcut eğitim yöntemlerini, kullanılan materyalleri, müfredatları ve teknolojiyi incelemektir. Araştırma, öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda, karşılaşılan zorluklara yönelik çözüm önerileri sunmayı ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmeyi hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada, katılımcıların deneyimleri ve bakış açıları derinlemesine analiz edilerek, eğitim süreçlerindeki eksiklikler belirlenmekte ve bu eksikliklere yönelik uygulanabilir öneriler geliştirilmektedir. Bu çalışma, hem eğitim politikalarının şekillendirilmesine hem de kurum içi iyileştirmelere rehberlik edecek önemli bulgular sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024 yılında ve Türkiye'deki çeşitli Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapmakta olan ve yabancı dil eğitimi veren katılımcılar oluşturmaktadır. Bu amaçla farklı okullarda görev yapan 12 katılımcı araştırma sürecine dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formunda 10 soru bulunmakta olup bu sorular ilgili literatürde yer alan araştırmalardan ve uzman görüşlerinden faydalanılarak hazırlanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde nitel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılar hazırlık sınıfının öğrencilerde araştırma ve sunum yeteneğini geliştirdiği ve destek sağladığı belirlenmiştir. Teknolojik donanım yabancı dil eğitiminde etkili olup öğrencilerin çoklu duygusal özelliklerine hitap etme, zaman kazandırma, aktif katılım sağlama ve dil becerilerinin gelişimine destekleme gibi olumlu etkilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının çeşitli faaliyetlere katılması, öğretim elemanlarında yaşam boyu öğrenmeyi desteklemesi ve istenilen derslerin kalitesini arttırması şeklinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Üniversitenin yabancı dil eğitimi ile ilgili faaliyetlere bütçe ayırmasını öğretmen kalitesine olumlu yönde etki ettiği, özellikle yurt dışı programların öğretmenlerin gelişiminde zengin deneyimler sağladığı görülmüştür. Üniversite politikalarının çalışma performansına etkisi olarak politikaların çalışanları etkilediği maaşlar ve diğer çalışma şartları dikkate alındığında, bu özelliklerin çalışanları etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to enhance the quality of English language education in Foreign Language Schools in Turkey by examining current teaching practices, materials, curricula, and the use of technology. The research seeks to develop actionable strategies to improve the quality of English education, based on the perspectives of instructors. Using a qualitative research approach, the study analyzes the experiences and viewpoints of participants to identify gaps in the educational process and to propose practical solutions. This study is intended to provide valuable insights that can guide both educational policy-making and internal institutional improvements, ultimately leading to more effective English language education. Case study design, one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of the research consists of participants working in various Schools of Foreign Languages in Turkey in 2024 and providing foreign language education. For this purpose, 12 participants working in different schools were included in the research process. The interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. There are 10 questions in the interview form and these questions were prepared by utilizing the researches in the relevant literature and expert opinions. Qualitative data analysis methods were used to analyze the research data. In this context, the data were analyzed using content analysis method. It was said that participants said the preparatory class improved students' research and presentation skills and provided support. Technological equipment is effective in foreign language education and has positive effects such as appealing to students' multiple emotional characteristics, saving time, providing active participation and supporting the development of language skills. The participation of lecturers in various activities has positive effects on lecturers in the form of supporting lifelong learning and increasing the quality of the desired courses. The university's allocation of budget for activities related to foreign language education has a positive effect on teacher quality, especially foreign programs provide rich experiences in the development of teachers. In terms of the impact of university policies on work performance, it was observed that policies affect employees in terms of salaries and other working conditions.