Ortaöğretim beden eğitimi ve spor öğretim programının kapsayıcı eğitim bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the physical education and sports curriculum in the context of inclusive education
  1. Tez No: 922995
  2. Yazar: NURİYE BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dezavantajlı ya da avantajlı tüm çocuklara eşit, adil ve demokratik bir eğitim sunulması bakımından beden eğitimi ve spor dersinin kilit bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak kapsayıcı eğitim anlayışına uygun şekilde sağlıklı spor ve hareket eğitimini teşvik eden ortaöğretim beden eğitimi ve spor programlarının değerlendirilmesi gereklidir. Geleneksel yapının değişmesiyle birlikte okullar, farklı kültürel özelliklere sahip öğrencilerin beklentileriyle karşı karşıya kalmıştır. Kapsayıcı eğitim anlayışı, bu durumla başa çıkabilmek için gereklidir. Kapsayıcı eğitim, toplumsal bütünleşmeyi teşvik eder ve öğrencilerin akademik performanslarını artırabilir. Farklı kültürel geçmişlere sahip öğrencilere nitelikli eğitim sunan okullar, bireysel ihtiyaçları karşılamak için çeşitli öğretim yöntemleri geliştirebilir ve bu da öğrencilerin öğrenme süreçlerinde olumlu gelişmeler sağlayabilir. Bu durum, kapsayıcı eğitimin eğitimsel gerekçesi olarak öne çıkmakta ve beden eğitimi derslerinin etkililiğine ilişkin geniş bir bakış açısı kazandırabilecektir. Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim beden eğitimi ve spor öğretim programını kapsayıcı eğitim bağlamında değerlendirmektir. Ortaöğretim beden eğitimi ve spor programlarının kapsayıcı eğitim bağlamında değerlendirilmesi çalışmasında karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma yöntem, metodoloji olarak hem nicel bulguları hem de nitel bulguları birlikte değerlendirme şansı vermesi araştırma bulgularının birbirini desteklemesi yönüyle uygun görülen modeldir. Araştırmada verilerin toplanmasında görüşme, gözlem ve doküman analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda betimsel istatistikler verilmiş, bu bulgulardan hareketle nitel analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öncelikle nicel verilerin toplanması amacıyla 5 sorudan oluşan bir anket hazırlanmış ve Google Form olarak ortaöğretimde görev yapan 211 beden eğitimi ve spor öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulguları betimsel istatistikler olarak verilmiştir. Daha sonra nicel bulgulardan hareketle araştırmanın nitel boyutu gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında 5 beden eğitimi ve spor öğretmeni, 2 akademisyen, 2 okul yöneticisi ile bireysel görüşme, ayrıca 2 veli, 2 kapsayıcı eğitim sürecine dahil olan öğrenciyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Gözlem ve doküman analizi yoluyla bulgular desteklenmiştir. Çalışma sonuçları beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim ilkelerine büyük ölçüde bağlı olduklarını ancak uygulama sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Kapsayıcı eğitimin daha etkili uygulanabilmesi için fiziksel ortamların iyileştirilmesi, sınıf mevcudunun düzenlenmesi, öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi, kapsayıcı eğitim program kılavuzlarının yaygınlaştırılması, değerlendirme süreçlerinde bireyselleştirilmiş ve alternatif ölçme yaklaşımlarının benimsenmesi, tüm öğrencilerin öğrenme sürecine daha etkin katılımının sağlanması sonucuna ulaşılmıştır. Gelecekteki araştırmaların, kapsayıcı eğitim uygulamalarının uzun vadeli etkilerini değerlendirmesi ve farklı öğrenme ortamlarındaki uygulanabilirliğini incelemesi önerilmektedir. Anahtar Kavramlar: Beden Eğitimi ve Spor Öğretim Programları, Kapsayıcı Eğitim, Program Değerlendirme, Karma Araştırma Modeli. Bilim Kodu: 130202
Özet (Çeviri)
Physical education and sports classes are considered to play a key role in providing equal, fair, and democratic education for all children, whether disadvantaged or advantaged. In this context, it is essential to evaluate physical education and sports programs that promote healthy sports and movement education in line with the principles of inclusive education while considering individual differences. With the shift from traditional structures, schools have encountered the expectations of students with diverse cultural backgrounds. Inclusive education is necessary to address this situation, as it promotes social integration and enhances students' academic performance. Schools that offer quality education to students from different cultural backgrounds can develop various teaching methods to meet individual needs, thereby fostering positive developments in students' learning processes. This highlights the educational rationale for inclusive education and provides a broad perspective on the effectiveness of physical education courses.The aim of this study is to evaluate the secondary school physical education and sports curriculum in the context of inclusive education. A mixed-methods research approach was used in this study evaluating physical education and sports programs in the context of inclusive education. The mixed-methods approach was deemed appropriate as it allows for the integration of both quantitative and qualitative findings, ensuring that research results complement each other. Data collection methods in the study included interviews, observations, and document analysis. In the quantitative dimension of the study, descriptive statistics were presented, and qualitative analyses were conducted based on these findings. To collect quantitative data, a five-question survey was developed and administered via Google Forms to 210 physical education and sports teachers working in secondary education. The quantitative findings of the study were presented as descriptive statistics. Based on these findings, the qualitative phase of the research was conducted. In the qualitative phase, individual interviews were conducted with five physical education and sports teachers, two academicians, and two school administrators. Additionally, focus group interview were held with two parents and two students involved in the inclusive education process. The findings were also supported through observations and document analysis. The study results reveal that physical education and sports teachers are largely committed to the principles of inclusive education but face various challenges during the implementation process. It has been concluded that for inclusive education to be implemented more effectively, improvements in physical environments, regulation of class sizes, support for teachers through in-service training, dissemination of inclusive education program guidelines, adoption of individualized and alternative assessment approaches in evaluation processes, and ensuring the active participation of all students in the learning process are necessary. Future research is recommended to evaluate the long-term effects of inclusive education practices and examine their applicability in different learning environments. Key Terms: Physical Education and Sports Curricula, Inclusive Education, Program Evaluation, Mixed-Methods Research Model Science Code:130202