Meme kanserli bireylerde serum asprosin düzeylerinin karnitin ve amino asit metabolizmasıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of serum asprosine levels in breast cancer patients and their relationship wi̇th carnitine and amino acid metabolism
- Tez No: 922996
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARSLAN, DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür ve erken tanı, tedavi sürecinin başarısı için kritik öneme sahiptir. Biyobelirteçler, meme kanserinin tanı ve prognostik değerlendirmelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, mevcut bilgi boşlukları ve meme kanseri teşhisinde ilerlemelere yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışmada, prostat kanseri (PC-3), akciğer kanseri (A-549) ve meme kanseri (MDA-MB-231) hücre hatları ile normal hücre hatları (prostat epitel hücresi (PNT-1A), akciğer epitel hücresi (BEAS-2B) ve meme epitel hücresi (CRL-4010)) kullanılarak kanser hücre hatlarında asprosin (ASP) ekspresyonunun ifade edilmediği tespit edilmiştir. Daha sonra, obez meme kanseri (OMK), meme kanseri (MK), obez kontrol (OK) ve kontrol (K) gruplarından toplam 60 serum örneği (30 meme kanseri ve 30 kontrol) ile ASP'nin metabolik etkileşimleri araştırılmış; biyokimyasal parametreler, serbest karnitin ve serbest amino asit profilleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler, glikoz, karaciğer enzimleri (AST ve ALT) ve lipid profili (HDL, toplam kolesterol, trigliserid, LDL) gibi biyokimyasal parametrelerin, ASP ile ilişkili olarak potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Obez meme kanseri grubundaki bireylerde belirli karnitinlerin (C3, C5OH, C8, C14, C14:2 ve C16:1) düzeylerinin, meme kanseri, obez kontrol ve kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, obez bireylerin enerji metabolizmasında belirgin değişiklikler yaşadığını ve bu değişikliklerin karnitin profili aracılığıyla değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, ASP ile amino asit değerleri arasında yapılan analizlerde, metiyonin, valin, tirozin, arjinin ve metilglutaril amino asitlerinin, meme kanseri ve obez meme kanseri grubunda kontrol ve obez kontrol grubuna göre azaldığı tespit edilmiştir. Bu durum, ASP düzeylerinin artışıyla birlikte amino asit miktarlarının da azaldığını ve ASP'nin metabolik profildeki değişikliklerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, biyokimyasal parametreler, serbest karnitin profili ve amino asitler ile ASP arasındaki ilişki, meme kanseri tanısında potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer among women worldwide, and early diagnosis is critical for the success of the treatment process. Biomarkers play an important role in the diagnosis and prognostic evaluation of breast cancer. In this context, this study was planned in response to existing knowledge gaps and the need for advancements in breast cancer diagnosis. In this study, the expression of asprosin (ASP) was found to be absent in cancer cell lines derived from prostate cancer (PC-3), lung cancer (A-549), and breast cancer (MDA-MB-231), as well as normal cell lines (prostate epithelial cells (PNT-1A), lung epithelial cells (BEAS-2B), and breast epithelial cells (CRL-4010)). Subsequently, the metabolic interactions of ASP were investigated using a total of 60 serum samples (30 breast cancer patients and 30 controls) from groups including obese breast cancer (OBK), breast cancer (BK), obese control (OK), and control (K). The effects on biochemical parameters, free carnitine, and free amino acid profiles were examined. The analyses showed that biochemical parameters such as glucose, liver enzymes (AST and ALT), and lipid profiles (HDL, total cholesterol, triglyceride, LDL) could be potential biomarkers related to ASP.