Bilsem öğretmenlerinin dijital araçları kullanmalarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of Bilsem teachers' use of digital tools according to teachers' opinions
- Tez No: 923002
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmayla dijital araçların eğitim öğretim sürecindeki rolünü, öğretmenlerin bu araçlarla ilgili görüşlerini ve karşılaştıkları zorlukları ortaya çıkarıp değerlendirmekle birlikte, öğretmenlerin derslerinde ve projelerinde öğretim yöntemlerini geliştirebilecek stratejilerin belirlenmesine ve öğretmen eğitim programlarının geliştirilmesine de katkıda bulunması hedeflenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Gaziantep ilinde 5 farklı Bilsem'deki farklı branşlardan toplam 20 öğretmenle gönüllü olarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin seçiminde amaçlı örnekleme tekniklerinden biri olan ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşme soruları araştırmacı tarafından hazırlanmış uzman görüşleri alınarak oluşturulmuştur. Yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler MaxQDA Analytics Pro yazılımı ile analiz edilmiş ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Bilsem'deki öğretmenlerin dijital araç kullanımı konusunda görüşleri irdelenerek, bu araçların derslerde ve projelerde kullanılmasının önemi, öğretmenlerin bu konuda karşılaştıkları zorluklar dikkate alındığında öğretim yöntemlerinin, eğitim programlarının geliştirilmesi ve bu araçların derslere ve projelere daha fazla entegre edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal and evaluate the role of digital tools in the education and training process, to ascertain teachers' views on these tools and the difficulties they face, and to contribute to the determination of strategies that can improve teaching methods in teachers' lessons and projects and the development of teacher training programmes. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the study. It was conducted voluntarily with a total of 20 teachers from various subjects in five different Science and Art Center in Gaziantep province. Criterion sampling technique, one of the purposeful sampling techniques, was used in the selection of teachers. Research data were collected using a semi-structured interview form, with the interview questions prepared by the researcher after seeking expert opinions. The data obtained from the interviews were analysed with MaxQDA Analytics Pro software and a content analysis method was employed. The analysis of the teachers' opinions on the use of digital tools in lessons and projects, and the challenges they face in this regard, revealed the necessity for the development of new teaching methods and training programmes, as well as the integration of these tools into lessons and projects.