31 numaralı Ayıntap Şeri'yye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi h.1266-m.1850(s.101-202)
The transcription and evaluation of the 31 number Ayintâb Sharia Court Register h.1266-m.1850(s.101-202)
  1. Tez No: 923003
  2. Yazar: HATİCE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Şer'iyye Sicilleri Osmanlı Devleti'nin sosyal, iktisadî, idarî, askeri, hukukî ve dinî müesseseleri hakkında önemli bilgiler içeren birinci elden kaynaklardır. Özellikle şehir tarihi ve araştırmaları için son derece önemli olan bu kayıtlar sayesinde, bir şehrin sosya-kültürel, idari ve iktisadi vs. durumu hakkında önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Dolayısıyla bu siciller incelenmeden Osmanlı Devleti'nin, özellikle şehirlerin durumu hakkında doğru bilgilere ulaşmak mümkün değildir. Çalışmaya konu olan 31 Numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili (H.1085, 1086, 1087, 1266,1267/ M. 1674, 1675,1676, 1849,1850) (s.101-202) tarihli mahkeme kayıtlarını içermektedir. Tezde defterin 101-202 sayfa aralığının transkripsiyon ve değerlendirilmesi yapılmıştır.“31 Numaralı Ayıntâb Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyon ve Değerlendirilmesi (H. 1087-1266-1267/ M. 1676-1849-1850) (s. 101-202)”isimli bu çalışma ile özellikle Ayıntâb şehrinin durumuna ilişkin somut verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sharia Court Records are primary sources that provide crucial information about the social, economic, administrative, military, legal, and religious institutions of the Ottoman State. These records, which are particularly significant for urban history and research, offer valuable insights into the socio-cultural, administrative, and economic conditions of a city. Therefore, it is not possible to obtain accurate information about the state of the Ottoman Empire, especially regarding its cities, without examining these records. The subject of this study, the 31 number Ayıntâb Sharia Court Register (H.1085, 1086, 1087, 1266,1267/ M. 1674, 1675,1676, 1849,1850) (pp.101-202), contains court records from these periods. In the thesis, the transcription and evaluation of the pages between 101-202 were conducted. Through this study, titled ''Transcription and Evaluation of the 31 number Ayıntâb Sharia Court Register (H. 1087-1266-1267/ M.1676-1849-1850) (pp. 101-202)'', concrete data regarding the situation of the city of Ayıntâb has been obtained.