Examining EFL teacher self-efficacy in state schools: Factors, implications and challenges
Devlet okullarındaki EFL öğretmenlerinin öz-yeterliklerinin incelenmesi: Faktörler, sonuçlar ve zorluklar
- Tez No: 923001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Karas (2019) tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmeni Öz-Yeterlik Ölçeği'ni (EL-TSES) kullanarak, Çankırı, Türkiye bağlamında devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik (TSE) inançlarını incelemektedir. Çalışma, bu inançların yaş, cinsiyet, eğitim geçmişi, ders verdikleri sınıf seviyesi ve öğretmenlikteki deneyim yılları gibi demografik değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktadır. Veriler, bir anket yoluyla 96 EFL öğretmeninden çevrimiçi olarak toplanmış ve tanımlayıcı istatistikler, t-testleri ve ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin genel öz-yeterlik seviyelerinin yüksek olduğunu ve“Materyaller”alt boyutunun en yüksek ortalama puanı aldığını, bunun öğretmenlerin öğretim materyallerini uyarlama ve kullanma konusundaki güvenini yansıttığını göstermiştir. Öte yandan,“Dil Öğretimi”alt boyutu en düşük puanları alarak İngilizceyi hem öğretim aracı hem de öğretim konusu olarak kullanma konusundaki zorlukları vurgulamıştır. Yaş, öğretim deneyimi ve öğretim seviyesi gibi değişkenlere bağlı olarak öz-yeterlik inançlarında önemli farklılıklar gözlenirken, cinsiyet ve eğitim geçmişi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Özellikle 20-29 yaş arasındaki öğretmenler ve daha az öğretim deneyimine sahip olanlar daha düşük öz-yeterlik bildirmiştir; bu durum, hedefe yönelik mesleki gelişim programlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki devlet okulları bağlamında demografik faktörler ile öğretmen öz-yeterlik (TSE) inançları arasındaki ilişki hakkında içgörüler sunarak mevcut literatüre katkı sağlamaktadır. Sonuçlar, öğretmen eğitim programlarında dikkat edilmesi gereken alanları vurgulamakta ve öğretmenlere kariyerlerinin farklı aşamalarında devam eden destekler sağlanmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the self-efficacy (TSE) beliefs of English teachers working in state schools in Çankırı, Turkey, using the English Language Teacher Self-Efficacy Scale (EL-TSES) developed by Karas (2019). The research investigates whether these beliefs vary according to demographic variables such as age, gender, educational background, the grade level they teach, and years of teaching experience. Data were collected online through a survey from 96 EFL teachers and analyzed using descriptive statistics, t-tests, and ANOVA. The findings indicate that teachers generally reported high levels of self-efficacy, with the“Materials”subdimension receiving the highest average score, reflecting teachers' confidence in adapting and using instructional materials. On the other hand, the“Language Teaching”subdimension received the lowest scores, highlighting challenges in using English as both a medium of instruction and a subject of teaching. Significant differences in self-efficacy beliefs were observed based on variables such as age, teaching experience, and grade level, while no significant differences were found regarding gender or educational background. Notably, teachers aged 20-29 and those with less teaching experience reported lower levels of self-efficacy, underscoring the need for targeted professional development programs. This study contributes to the existing literature by providing insights into the relationship between demographic factors and teacher self-efficacy (TSE) beliefs in the context of state schools in Turkey. The results emphasize areas to be addressed in teacher training programs and highlight the importance of providing ongoing support to teachers at different stages of their careers.