Die doppelte Staastsangehörigkeit im deutschen und in türkischem Recht
Alman ve Türk Hukukunda Çifte Vatandaşlık
  1. Tez No: 923009
  2. Yazar: GÖZDE ÇAĞLAYAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL MARTINEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität des Saarlandes
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
1981 yılından itibaren Türk Vatandaşlık Kanunu çifte vatandaşlığı kabul etmektedir. Buna karşın, Alman Vatandaşlık Kanunu 1914 yılında çifte vatandaşlığı reddetmiştir. Eski kanuna ek olarak, 2000 tarihli Alman Vatandaşlık Reform Kanunu bu konuda yeni kısıtlamalar getirmiştir. Önceki yasaya göre, bir kişi Almanya'da yerleşim veya oturma iznine sahipse, başka bir vatandaşlık edinse bile kendi vatandaşlığını koruyabiliyordu. Yeni Reform Kanunu ise yerleşim veya oturma izni koşullarını yeniden düzenlemiştir. Buna göre, Alman vatandaşlığına sahip ancak aslen Türk olan kişiler, Türk vatandaşlığına geri döndüklerinde Alman vatandaşlıklarını otomatik olarak kaybetmektedir. Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, 8.12.2007 tarihli kararında, eğer bir Alman vatandaşı 2000 yılından önce kendi isteğiyle başka bir vatandaşlık talep etmiş ve bu talebi 2000 yılından sonra kabul edilmişse, Alman vatandaşlığını kaybedeceğini hükme bağlamıştır. Ayrıca, 2007 yılında kabul edilen yeni Alman Göç Yasası, Türkiye'den gelen işçilerin eşlerinin Almanya'ya giriş yapabilmesi için Almanca bilgisi şartı getirmiştir. Bu vize uygulaması ayrımcıdır, çünkü aynı durumdaki birçok diğer ülke vatandaşı bu şarttan muaf tutulmuştur. Türk Vatandaşlık Kanunu'nun 29. maddesi, bazı Avrupa ülkelerinin çifte vatandaşlığı reddetmesi nedeniyle eski Türk vatandaşlarının ekonomik ve sosyal zorluklar yaşaması sebebiyle 1995 yılında değiştirilmiştir. 2004 yılında ise yeniden revize edilmiştir. Bu madde, hükümet izniyle vatandaşlıktan çıkan eski Türk vatandaşlarının hak ve yükümlülükleriyle ilgilidir. Bu kişiler siyasi haklar hariç tüm diğer haklarını korumaya devam etmektedir. Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra dahi, diğer Türk vatandaşları gibi yerleşim, çalışma ve taşınmaz mülkiyet hakkı gibi haklardan yararlanabilirler. Alman kanunları çifte vatandaşlığa yalnızca sınırlı durumlarda izin vermektedir. Bu istisnalar, vatandaşlıktan çıkmanın aşırı derecede zor olduğu veya kişinin ana ülkesinin vatandaşlığını kaybetmesinin ağır sonuçlar doğurabileceği durumlarla ilgilidir. Türkiye vatandaşlığından çıkışı kolaylaştırıp eski Türk vatandaşlarına yeni haklar ekledikçe, onların Alman vatandaşlığını koruma şansı da azalmaktadır. Bu çelişkiyi nasıl çözebiliriz? Bir yol, Alman Kanunu'nun çifte vatandaşlığı kabul etmesini sağlamaktır ki günümüzde bu oldukça popüler bir konu hâline gelmiştir. Diğer bir yol ise, eski Türk vatandaşlarının serbest dolaşım haklarını savunmaktır. Bu çalışmada, öncelikle Türk ve Alman hukukundaki çok vatandaşlık meselesi tarihsel temelleriyle ele alınacaktır. Daha sonra her iki hukukun değişiklikler de dahil olmak üzere incelenmesi yapılacaktır. Sonuç olarak, Almanya'ya entegrasyon sürecinde zorluk çeken vatandaşlarımız için endişe duymaktayız. Bununla birlikte, vatandaşlık verme yetkisinin her devletin münhasır yetkisinde olduğunu da kabul ediyoruz. Ancak uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği hukuku çerçevesinde vatandaşlarımızın kazanılmış haklarının korunmasını istiyoruz.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Nationality Act since 1981 double nationality has been accepted. In controversy the German Nationality Code has rejected the double nationality 1914. In addition to the old law, the German Reform Code on nationality dated 2000 has adopted new restriction on this subject. In the former law if a person has an establishment or resident permit he or she could save his/her original nationality even if he acquires another nationality. The new Reform Code revised the establishment or residence conditions. So the people, who have German nationality but originally Turk, return to the Turkish nationality will loss German nationality automatically. The Constitutional Court of Federal Germany in his judgment of 8.12.2007 decided that if a German nation had required voluntarily before 2000 an other nationality and his request was accepted after 20000, he would lost German nationality. Furthermore the new German Act on Immigration adopted in 2007 has some rules on the obligation of German language knowledge for husband or wife of the Turkish worker to enter to the Germany. This Visa application is discriminatory since many other nationals in the same situaiton are excepted from visa. The Turkish Code of Nationality article 29 was firstly changed in 1995 because of economic and social difficuilties of old Turkish nationals who have some European countries“nationalities”that their State has refused double nationality. In 2004 it has been rechanged. This article is about the rights and obligations of the old Turkish peoples who relinquish their nationality by permission of government. They continue to retain all rights except political rights. They can use all other rights such as establishment, working, title to immovable property like other Turkish nationals, even if they left Turkish nationality after aquisition of the other nationality. German Code accepted limited situations for double nationality. These exceptions are about the hardness of quittance and grave results of mother state citizenship. As much as we get easy to withdraw from Turkish citizenship and add new rights for ancient Turkish people, their opportunity to care German nationality will be lost. How can we solve this contradiction? One way is to accept the double nationality according to German Code. Nowadays it is a popular. The other way is to defend their rights of free movement. In this article firstly we study the problem of multi-nationality on historical grounds of Turkish und German law. Secondly we will study the both laws, including the revisions. As a result, we appreciate to worry about his patriot who has some difficulties to integrate the Germany. We also know that to give nationality is in exclusive compotence of each state. But we want that our nationals have kept their vested rights according to the international law und EU law.