Fonksiyonel gıdalar kapsamında tüketim değerleri, satın almaniyeti ve davranışları arasındaki ilişki
The relationship between consumption values, purchase intention and behavior in the scope of functional foods
  1. Tez No: 923008
  2. Yazar: CEREN BERFU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BAHAR IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, bireylerin tüketim değerlerinin fonksiyonel gıda satın alma niyetine etkisi ve bu niyetin satın alma davranışına dönüşme süreci incelenmiştir. Fonksiyonel gıdalar, sağlığa yönelik ek faydalar sunan ve tüketicilerin beslenme tercihlerinde giderek daha fazla yer bulan ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, tüketicilerin fonksiyonel gıdalara yönelik satın alma niyetlerini belirleyen faktörleri anlamak, işletmeler ve pazarlama stratejileri açısından önemli bir araştırma konusudur. Çalışma kapsamında, çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak 400 katılımcıdan veri toplanmış ve elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Anket formunda, tüketicilerin fonksiyonel gıdalara yönelik tutumlarını ve satın alma niyetlerini ölçmeye yönelik ölçekler yer almış, ayrıca demografik özelliklere ilişkin sorular da eklenmiştir. Araştırma sürecinde, tüketim değerlerinin fonksiyonel gıda satın alma niyetine etkisi ve bu niyetin satın alma davranışına dönüşme süreci detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma tüketim değerlerinin fonksiyonel gıda satın alma niyetine olan etkisini ve bu niyetin gerçek satın alma davranışına dönüşme sürecini detaylı bir şekilde incelemiştir. Bulgular, duygusal değerin satın alma niyeti üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu, ardından yenilik değeri, fonksiyonel değer-kalite ve durumsal değerin geldiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, fonksiyonel gıda satın alma niyetinin tüketicilerin gerçek satın alma davranışını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular, fonksiyonel gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için önemli stratejik bilgiler sunmaktadır. Özellikle, tüketicilerin duygusal bağlarını güçlendirecek pazarlama stratejileri geliştirilmesi, yenilikçi ürünlere yatırım yapılması ve kalite algısını artıran iletişim stratejilerinin benimsenmesi, tüketicilerin satın alma niyetlerini olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of individuals' consumption values on functional food purchase intentions and the process of this intention turning into purchasing behavior. Functional foods are among the products that offer additional health benefits and are increasingly taking their place in consumers' nutritional preferences. Therefore, understanding the factors that determine consumers' purchase intentions for functional foods is an important research topic in terms of businesses and marketing strategies. Within the scope of the study, data was collected from 400 participants using the online survey method and the obtained data were analyzed using descriptive statistics, factor analysis and regression analysis methods. The questionnaire form included scales to measure consumers' attitudes and purchase intentions towards functional foods, and questions regarding demographic characteristics were also added. During the research process, the effect of consumption values on functional food purchase intentions and the process of this intention turning into purchasing behavior were discussed in detail. As a result, this research examined the effect of consumption values on functional food purchase intentions and the process of this intention turning into actual purchasing behavior in detail. The findings revealed that emotional value has the greatest impact on purchase intention, followed by novelty value, functional value-quality and situational value. In addition, it was determined that functional food purchase intention positively affects consumers' actual purchase behavior. These findings provide important strategic information for businesses operating in the functional food sector. In particular, developing marketing strategies that will strengthen consumers' emotional ties, investing in innovative products and adopting communication strategies that increase quality perception can positively affect consumers' purchase intentions.a