Ultrametrik uzaylarda integral tipli büzülmeler
Integral-type mappings in ultrametric spaces
  1. Tez No: 923010
  2. Yazar: TUĞÇE DELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışması toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm tezde kullanılan kaynakları içermekte olup, üçüncü bölümde tez boyunca kullandığımız topolojiksel ve metriksel kavramlara yer verilmiştir. Banach Sabit Nokta Teoremi ve bu teoremin bazı genelleştirmeleri olan teoremler ile sonuçlar da bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde, ultrametrik uzay kavramı tanıtılarak ultrametrik uzaylarda yapılan bazı sabit nokta çalışmalarına yer verilmiştir. Burada tezimizin orijinal konularını içeren küme değerli rasyonel tipli dönüşümlerde integral tipli büzülmeler ve küme değerli rasyonel tipli dönüşümlerde $F-$büzülme dönüşümü tanımlanarak sabit nokta teoremleri incelenip, destekleyici örnekler verilmiştir. Son olarak ise beşinci bölümde özgün problemlerimizden elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlara ek literatüre katkı olarak ne yapılabileceği hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five chapters in total. The first section is reserved for the introduction. The second part includes the resources used in the thesis, and the third part includes the topological and metric concepts we used throughout the thesis. Banach Fixed Point Theorem and some generalizations of this theorem and results are also included in this section. In the fourth chapter, the concept of ultrametric space is introduced and some fixed point studies in ultrametric spaces are included. Here, integral type contractions in multivalued rational type mappings and $F-$contraction mapping in multivalued rational type mappings, which are the original topics of our thesis, are defined, fixed point theorems are examined and supporting examples are given. Finally, in the fifth chapter, the results obtained from our original problems and suggestions about what can be done to contribute to the literature in addition to these results are given.