Optimal planning of hydrogen refuelling station expansion for greentransportation systems
Yeşil ulaşım sistemleri için hidrojen yakıt ikmal istasyonları genişletme planlamasının optimizasyonu
  1. Tez No: 923046
  2. Yazar: DUYGU TAVŞANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hidrojen yakıt hücreli araçlar, çevreye verilen zararı azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını destekleme potansiyeline sahiptir. Hidrojen yakıt hücreli araçların yaygınlaşabilmesi için gerekli hususlardan bir tanesi de uygun ve erişilebilir yakıt ikmal istasyonlarının kurulmasıdır. Bu çalışmada, yüksek nüfuslu bölgelerin hidrojen yakıt ikmali taleplerini karşılamak amacıyla hidrojen yakıt ikmal istasyonları için en uygun yer ve kapasite planlamasını gerçekleştirmek üzere bir metodoloji sunulmaktadır. Çalışma, hidrojen yakıt ikmal istasyonları ve hidrojen üretim istasyonları kurmak için farklı senaryolar uygulanarak en iyi çözümleri bulmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen optimizasyon metodolojisi İzmir ili Bornova ilçesi verileri kullanılarak yapılan benzetim çalışmasında test edilmiştir. Bulgular, hidrojen yakıt altyapısının kurulması ve verimli bir şekilde uygulanması için gerekli yerleştirme kriterlerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen fuel cell vehicles have the potential to reduce environmental damage and support the use of renewable energy sources. One of the necessary factors for the widespread adoption of hydrogen fuel cell vehicles is the establishment of suitable and accessible refueling stations. In this study, a methodology is presented to determine the most appropriate location and capacity planning for hydrogen refueling stations in order to meet the hydrogen refueling demands of densely populated areas. The study aims to find the best solutions by applying different scenarios to establish hydrogen refueling and hydrogen distribution stations. The developed optimization methodology was assessed in a simulation study using data from the Bornova district of İzmir. The findings highlight essential placement criteria for the establishment and efficient implementation of the hydrogen fuel infrastructure.