Alman idealizminden Adorno'ya diyalektik kavrayışının seyri
The trajectory of the conception of dialectic from German idealism to Adorno
- Tez No: 923045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Kant'ın felsefi devriminden etkilenen ve onda eksik olarak kabul edilen bazı temellerin sağlamlaştırılması fikrinden hareketle şekillenen diyalektik kavrayışının Alman İdealizminin özellikle Fichte, Schelling ve Hegel'in felsefesinde nasıl ortaya konulduğu incelenmektedir. Söz konusu düşünürlerin diyalektik kavrayışının, kendisinden sonra dönemde nasıl ele alınmış olduğu ise Marx, Weber ve Lukacs'ın kuramlarına odaklanılarak ele alınmaktadır. Çalışmanın sonunda ise bahsettiğimiz bu düşünürler ve kuramlarında ortaya konulan diyalektik kavrayışını“geleneksel felsefenin”tavrı olarak kabul eden Adorno'nun“eleştirel”tavrın belirleyiciliğinde diyalektiğe yeniden“negatif”karakterini kazandırma çabası, onun“negatif diyalektik”fikrinden hareketle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study first examines how the conception of dialectic, which was influenced by Kant's philosophical revolution and shaped by the idea of consolidating some of the foundations that were considered to be lacking in him, was put forward in the philosophy of German Idealism, especially in the philosophy of Fichte, Schelling and Hegel. How the dialectical conception of the aforementioned thinkers was handled in the period after them is discussed by focusing on the theories of Marx, Weber and Lukacs. At the end of the study, as identifying these thinkers and their theories as the attitude of dialectical conception of“traditional philosophy”, Adorno's effort to give dialectics its“negative”character again in“critical”attitute is analyzed based on his idea of“negative dialectics”.