Öğretmenlerin metaverse uygulamalarının kullanımına yönelik tutum ve görüşleri
Teachers' attitudes and opinions towards the use of metaverse applications
- Tez No: 923057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, eğitim hayatı içerisinde ön plana çıkan bir teknoloji olarak metaverse uygulamalarının kullanılmasına yönelik öğretmen tutum ve görüşlerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel boyuta ait veriler, Hatay ilinde devlet ortaokullarında görev yapmakta olan 261 öğretmene uygulanan ölçek yolu ile nitel veriler 261 öğretmen içerisinden gönüllü olan 30 öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanılmıştır. Nicel veri analizi SPSS programı ile nitel veri analizi ise içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verilerine ait bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin metaverse uygulamalarının kullanımına yönelik tutumları kısmen yüksek düzeydedir. Cinsiyet değişkeni açısından öğretmenlerin tutumları incelendiğinde yalnızca ölçeğin hazırbulunuşluk alt boyutunda istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık görülmektedir. Branş değişkeni açısından ise Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım, İngilizce ve Matematik gibi branşlar lehine belirgin farklar ortaya çıkmıştır. Eğitim durumları ve mesleki kıdemleri açısından öğretmenlerin tutumları arasında istatiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilmemiştir. Bilgisayar eğitimi alan, dijital materyal kullanan ve tasarlayan öğretmenlerin metaverse uygulamalarının kullanımına yönelik tutumlarının diğer katılmcılardan daha olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin bulgularından elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin metaverse uygulamalarının kullanımında faydalı buldukları yönlerden öne çıkanlar; kalıcı öğrenmeler sağlama ve konuların anlaşılmasını kolaylaştırma şeklinde olmuştur. Zararlı buldukları yönler ise teknoloji bağımlılığı ve sosyalleşmeyi engelleme şeklindedir. Öğretmenler kendilerini metaverse uygulamalarını kullanma konusunda genel olarak yeterli bulurken tasarlama konusunda yetersiz bulmaktadırlar. Metaverse uygulamalarının kullanımına dair öğretmenlerin en memnun oldukları durumlar; dersten alınan verimde artış ve akademik başarıya olumlu etki şeklindedir. Memnun olunmayan durumlar ise; öğretmenlerin yeterli eğitimleri olmayışı, donanımsal ve yazılımsal eksikliklerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal teachers' attitudes and opinions towards the use of metaverse applications as a prominent technology in education life. In the study, explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used. Quantitative data were collected through a scale applied to 261 teachers working in state secondary schools in Hatay province, and qualitative data were collected through semi-structured interview questions conducted with 30 volunteer teachers out of 261 teachers. SPSS program was used in quantitative data analysis, and qualitative data analysis was performed using the content analysis method. According to the results obtained from the findings of the quantitative data of the research; teachers' attitudes towards the use of metaverse applications are at a partly high level. When the attitudes of teachers are examined in terms of gender variable, a statistically significant difference is observed only in the readiness sub-dimension of the scale. In terms of branch variable, significant differences emerged in favor of branches such as Information Technologies, Technology Design, English and Mathematics. No statistically significant difference was found between the attitudes of teachers in terms of their educational status and professional seniority. It has been revealed that those who received computer training from teachers and those who use and design digital materials have more positive attitudes towards the use of metaverse applications than other participants. According to the results obtained from the qualitative data findings of the research, the prominent aspects that teachers found useful in the use of metaverse applications are; providing permanent learning and facilitating the understanding of the subjects. The aspects they find harmful are technology addiction and preventing socialization. While teachers find themselves generally sufficient in using metaverse applications, they find themselves insufficient in designing. The situations that teachers are most satisfied with regarding the use of metaverse applications are the increase in the efficiency obtained from the lessons and positive effect on academic success. The situations that they are not satisfied with are teachers' lack of sufficient training, hardware and software deficiencies.