Türkiye'de konut fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between housing prices and macroeconomic variables in Turkey
- Tez No: 923073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de konut fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki uzun dönemli ve kısa dönemli ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ekonomik büyüme, enflasyon oranı, işsizlik oranı, konut kredisi faiz oranları ve nominal döviz kuru göstergelerinin konut fiyatları üzerindeki etkisi 2010:Q1-2023:Q2 dönemi çeyreklik verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Zaman serisi analiz yöntemlerinden ARDL (Autoregressive Distributed Lag) uygulanarak değişkenler arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ekonomik büyüme ve döviz kuru değişkenlerinin konut fiyatları üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri bulunmuştur. Faiz oranının ise konut fiyatlarını negatif etkilediği gözlenmiştir. Enflasyon ve işsizlik oranının etkisi ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Kısa dönem dinamiklerini incelemek için kullanılan hata düzeltme modeli (ECM), modelde kısa vadeli dengesizliklerin uzun vadede düzeldiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, konut piyasasının makroekonomik değişkenlere duyarlı olduğunu ve ekonomik büyüme, faiz oranı ile döviz kurunun konut fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bulgular, politika yapıcılar ve yatırımcılar için konut piyasasının istikrarını sağlamak amacıyla büyüme, faiz ve döviz kuru politikalarının dikkatle yönetilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the long-term and short-term relationships between housing prices and macroeconomic variables in Turkey. In the study, the effects of economic growth, inflation rate, unemployment rate, housing loan interest rates and nominal exchange rate indicators on housing prices were analyzed using quarterly data from 2010:Q1-2023:Q2. The relationships between the variables were determined by applying ARDL (Autoregressive Distributed Lag), one of the time series analysis methods. According to the research findings, economic growth and exchange rate variables were found to have positive and significant effects on housing prices. It was observed that the interest rate affected housing prices negatively. The effects of inflation and unemployment rate were not found to be statistically significant. The error correction model (ECM) used to examine short-term dynamics shows that the model can correct short-term imbalances in the long term. The research results reveal that the housing market is sensitive to macroeconomic variables and that economic growth, interest rate and exchange rate play an important role in determining housing prices. The findings suggest that policymakers and investors should carefully manage growth, interest rate and exchange rate policies to ensure housing market stability.