The effects of exploitative leadership on employee performance: A study in Afghanistan
Sömürücü liderliğin çalışan performansı üzerindeki etkileri: Afganistan'da bir araştırma
  1. Tez No: 923072
  2. Yazar: AHMAD RESHAD RAOFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BURAK EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
This study examines the dynamics between exploitative leadership and employee performance within the context of Afghanistan's complex socio-political landscape. By investigating how exploitative leadership practices manifest and influence employee performance in Afghanistan's organizational settings, the research draws upon quantitative data collected from 214 participants through, surveys and a cross-sectional study design was employed. The study found that exploitative leadership behaviors impact task, adaptive, and contextual performance significantly and negatively. The findings aim to contribute to a deeper understanding of the implications of exploitative leadership in Afghanistan's unique cultural and contextual environment. The study identifies significant challenges faced by employees under exploitative leaders, highlighting potential avenues for organizational intervention and the cultivation of more ethical, empowering leadership practices. By underscoring the adverse effects of exploitative leadership on employee task, adaptive, and contextual performance in Afghanistan context, this research suggests that supportive leadership styles to improve employee performance.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Afganistan'ın karmaşık sosyo-politik ortamı bağlamında sömürücü liderlik ve çalışan performansı arasındaki dinamikleri incelemektedir. Afganistan'daki örgütsel ortamlarda sömürücü liderlik uygulamalarının nasıl ortaya çıktığını ve çalışan performansını nasıl etkilediğini araştıran araştırma, 214 katılımcıdan anket yoluyla toplanan nicel verilere dayanmaktadır ve kesitsel bir çalışma tasarımı kullanılmıştır. Çalışma, istismarcı liderlik davranışlarının görev, adaptif ve bağlamsal performansı önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bulgular, Afganistan'ın kendine özgü kültürel ve bağlamsal ortamında sömürücü liderliğin etkilerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, sömürücü liderler altında çalışanların karşılaştığı önemli zorlukları tanımlamakta, kurumsal müdahale ve daha etik, güçlendirici liderlik uygulamalarının geliştirilmesi için potansiyel yolları vurgulamaktadır. Bu araştırma, Afganistan bağlamında sömürücü liderliğin çalışanların görev, uyum ve bağlamsal performansları üzerindeki olumsuz etkilerinin altını çizerek, destekleyici liderlik tarzlarının çalışan performansını artıracağını öne sürmektedir.