Ortaokul ingilizce öğretiminde sınama durumlarına genel bir bakış: 2023 öncesi ve sonrası
A general overview of assessment and evaluation in secondary school english teaching: Before and after 2023
- Tez No: 923078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması ile ortaokul kademesinde İngilizce öğretiminde uygulanmaya başlanan sınama durumlarındaki değişikliğin avantaj ve dezavantajlarını, değişiklik öncesi ve sonrası öğretmen uygulamalarını ölçme değerlendirme bağlamında öğretmen görüşlerine başvurularak incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasına uygun olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında Hatay ilinde görev yapmakta olan 30 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış, betimsel ve içerik analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Ayrıca, doküman analizi yöntemi ile öğretmenlerin değişiklik öncesi uyguladıkları yazılı sınavlar incelenmiştir. Araştırma sonuçları öğretmenlerin öğretim program hakkında büyük oranda bilgi sahibi olduğunu, yönerge değişikliği öncesi dinleme ve konuşma becerilerini ölçen sınavlar yapmadıklarını, sınav uygulamalarında genellikle eşleştirme, boşluk doldurma, doğru – yanlış tarzı soru türlerine yer verdiklerini göstermektedir. Yönerge değişikliği ile öğrencilerin aktif olarak derse katıldıkları, öğretmenlerin yöntem seçimine çeşitlilik getirdiği, öğrencilerin dil öğrenme motivasyonlarını ve özgüvenlerini arttırdığı; fakat öğretmenlerin iş yükünün arttığı, yıpratıcı bir süreç olduğu, fiziksel şartlar ve sınıf mevcudu gibi sebeplerin uygulamaya engel teşkil ettiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları, alanyazındaki diğer bulgular ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER İngilizce Öğretimi, İngilizce Öğretim Programı, Sınama Durumları, Dil Becerileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the benefits and drawbacks of implementing a change in test situations in English language teaching at the secondary school level by referring to teacher opinions in the context of assessment and evaluation of teacher practices before and after the change. The study was designed using the case study approach, which is a type of qualitative research. The study group comprised 30 English teachers working in Hatay province during the 2023-2024 academic year. Criterion sampling, a purposive sample strategy, was used to determine the participants. Data were obtained using semi-structured interview forms and processed with the descriptive and content analysis methods. In addition, the written tests applied by the teachers before the change were examined with the document analysis method. Research results indicate that teachers were generally well-versed in the curriculum, did not administer tests that assessed speaking and listening abilities prior to the instructions modification, and typically utilized matching, fill-in-the-blank, and true-false questions in tests. Students' motivation and self-confidence about learning the language increased as a result of the change in instructions, which also brought variety to the method choices of teachers and encouraged active participation from the students.However, teachers' workload increased, it was exhausting process, and factors such as physical conditions and class size hampered the application. The findings were discussed in the light of previous findings, and suggestions were presented. KEY WORDS English Language Teaching, English Curriculum, Assessment and Evaluation, Language Skills