Hellenistik ve Roma dönemi Aigai (Aiolis) heykeltıraşlık eserleri
Hellenistic and Roman sculptures of Aigai (Aiolis)
  1. Tez No: 923097
  2. Yazar: AYŞE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Aiolis bölgesinin dağlık kesiminde yer alan Aigai, Hellenistik ve Roma dönemleri boyunca bölgenin küçük fakat ekonomik ve siyasi bakımdan önemli bir merkezi olarak öne çıkmıştır. Hellenistik dönemde, komşu Pergamon Krallığı ile oluşturulan ittifak, kentin zenginleşmesinde önemli bir rol oynamış ve söz konusu yakın ilişki, başta Aigai'ın Hellenistik mimarisi olmak üzere çeşitli alanlarda yansımalar bulmuştur. Kentte yirmi yıldır devam eder kazı çalışmaları, kentin sanatsal üretiminin göz alıcı mimarisi ile uyumlu olduğunu ve dönemin önde gelen kentleri arasında yer aldığını gösteren önemli sayıda heykeltıraşlık eserini ortaya koymuştur. Söz konusu tez, Aigai'da Bouleuterion, Agora ve Ada I olmak üzere üç ana alanda ortaya çıkarılan heykeltıraşlık eserlerinin kapsamlı bir incelemesini ve değerlendirmesini oluşturmayı hedeflemektedir. Eserler, stilistik ve teknik açıdan karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve mimari kontekst dahilinde değerlendirilmiştir. Bu açıdan, Bouleuterion, orijinal sergileme alanında korunagelen onurlandırma heykelleri ve heykel kaidelerinin yanı sıra, bir kült heykelini de içeren kontekst buluntuları ile önemli bir odak noktası oluşturmuştur. Çalışma, Aigai'da ele geçen eserlerin, Pergamon heykeltıraşlık okulunun yoğun etkisi altında üretildiği ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aigai, located in the mountainous part of the Aeolis region, stood out as a small but economically and politically important center of the region during the Hellenistic and Roman periods. The city's alliance with the neighboring kingdom of Pergamon in the Hellenistic period ensured its wealth, and this close relationship was primarily reflected in the Hellenistic architecture of Aigai. The ongoing 20-year-old excavations at the site have revealed a significant number of sculptural works, which suggest that the artistic production of the city was in line with its eye-catching architecture, providing it with a position among the prominent cities of the time. This thesis aims to provide a comprehensive analysis and evaluation of the sculptural works unearthed in three main sections in Aigai: the Bouleuterion, the Agora, and Insula I. The works are analyzed comparatively in terms of stylistic and technical aspects and evaluated within their architectural context. In this respect, the Bouleuterion constituted an important focal point with its contextual finds, consisting of honorific statues and statue bases, as well as a cult statue, preserved in its original place of display. The study reveals that the sculptures recovered from Aigai were produced under the strong influence of the Pergamene school of sculpture.