Yatırım araçlarında bulanık mantık yönetmiyle teknik analiz incelemesi
Technical analysis review using fuzzy logic method in investment instruments
- Tez No: 923098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, finansal piyasalarda yatırım kararlarının daha etkin bir şekilde alınabilmesi için teknik analiz yöntemleri ile Bulanık Mantık Yöntemi'nin entegrasyonunu incelemeyi amaçlamaktadır. Finansal piyasalarda belirsizliklerin ve risklerin azaltılmasına yönelik bir çerçeve sunmayı hedefleyen bu araştırma, yatırımcıların karar alma süreçlerine hem teorik hem de pratik anlamda katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Borsa İstanbul'un (BIST50) endeksine dahil hisse senetleri, 2015-2024 dönemindeki fiyat hareketleri ve teknik analiz göstergeleri temel alınarak analiz edilmiştir. Araştırmada, hisse senetlerinin geçmiş fiyat hareketlerini inceleyen teknik analiz yöntemi, Bulanık Mantık'ın esnek ve yorumlamaya dayalı analitik yaklaşımıyla birleştirilmiştir. Teknik analiz göstergeleri arasında hareketli ortalamalar (HO), Göreceli Güç Endeksi (RSI), Bollinger Bantları, Stokastik RSI ve Emtia Kanal Endeksi (CCI) kullanılmıştır. Bu göstergeler, hisse senetlerinin trendlerini ve fiyat hareketlerindeki dönüş noktalarını belirlemek için üyelik fonksiyonları ve bulanık kurallar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, Bulanık Mantık ve teknik analiz yöntemlerinin entegrasyonunun, yatırım kararlarının doğruluğunu artırdığını ve risk-getiri analizlerine farklı bir bakış açısı kazandırdığını göstermektedir. Bu araştırma, yalnızca finansal analiz yöntemleriyle ilgili literatürdeki bir boşluğu doldurmakla kalmamış, aynı zamanda yatırımcılara sektörel düzeyde daha bilinçli kararlar alabilmeleri için bir rehber sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the integration of technical analysis methods with the Fuzzy Logic Method to enhance the effectiveness of investment decision-making in financial markets. By offering a framework to mitigate uncertainties and risks in financial markets, this research seeks to contribute to the decision-making processes of investors both theoretically and practically. The study focuses on the analysis of stocks included in the Borsa Istanbul (BIST50) index, utilizing price movements and technical analysis indicators from the 2015–2024 period. In the research, technical analysis, which evaluates the historical price movements of stocks, is combined with the flexible and interpretation-based analytical approach of Fuzzy Logic. Technical indicators such as Moving Averages (MA), Relative Strength Index (RSI), Bollinger Bands, Stochastic RSI, and Commodity Channel Index (CCI) were utilized. These indicators were evaluated using membership functions and fuzzy rules to identify stock trends and turning points in price movements. The findings reveal that the integration of Fuzzy Logic with technical analysis improves the accuracy of investment decisions and provides a new perspective on risk-return analyses. This research not only addresses a gap in the literature regarding financial analysis methods but also offers a practical guide for investors to make more informed decisions on a sectoral level.