Manavlı olarak adlandırılan keçilerin erkek oğlaklarının büyüme, besi, kesim ve karkas özelliklerinin incelenmesi
Investigation of growth, finishing, slaughter and carcass characteristics of male kids called as manavli goat
  1. Tez No: 923103
  2. Yazar: BÜŞRA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ASIM AKBAŞ, PROF. DR. MUSTAFA SAATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Denizli ilinde halk elinde saf olarak yetiştirildiği düşünülen, Manavlı ismi ile anılan keçilerin erkek oğlaklarının büyüme, besi performansı ile kesim ve karkas özelliklerini ortaya koymak için planlanmıştır. Çalışmada oğlakların beş aylık yaşa kadarki süre boyunca büyüme performansı, sonrasında ise besi ve kesim karkas özellikleri incelenmiştir. Üç sürüde erkek oğlakların doğum ağırlığı değerleri sırasıyla 3,93 kg, 4,06 kg ile 4,02 kg olarak gerçekleşmiştir. Tüm sürülerdeki Manavlı keçisi oğlaklarının 30., 60., 90., 120. ve 150.
Özet (Çeviri)
Study was planned to determine growth, fattening, slaughter and carcass traits of goats named as Manavlı which was thought that reared purely under breeder conditions in Denizli province. Three flock under the breeder's condition were determined and growth performances of kids until 150th day of age and then the fattening and slaughter carcass characteristics were examined. Average birth weights of kids in three flock were detected as 3.93 kg, 4.06 kg and 4.02 kg, respectively.