Koç-teke üretim merkezlerinin verimliliğinin belirlenmesi; Konya ili Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Koç-Teke Üretim Merkezi örneği
Determination of the efficiency of ram – buck production centers; the example of Konya province Breeders' Association's Ram – Buck Production Center
- Tez No: 923110
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Damızlık Birliklerine bağlı Koç ve Teke üretim merkezlerinin verimliliklerini belirlemek üzere yapılmıştır. Çalışmada Konya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Koç-teke Üretim Merkezi örnek model olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle koç-teke üretim merkezinin fizibilitesi hazırlanmış ve merkezin işleyişi incelenmiştir. Koç-teke üretim merkezinin yatırımının dördüncü yılında işletme masraflarını karşılayarak kâra geçtiği belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında koç-teke üretim merkezinin verimliliğini ölçmek üzere en az iki dönem merkezden koç alan işletmelere anket uygulanmıştır. Anket uygulanan işletmeler merkez ilçeler (alt bölge 1) ve taşra ilçeler (alt bölge 2) olmak üzere iki alt grupta incelenmişlerdir. Birinci ve ikinci alt bölgelerde ortalama koç altı koyun sayısı, kısırlık oranı, çoğuz doğuran koyun oranı, koç altı koyun başına düşen kuzu sayısı, kuzularda yaşama gücüne ilişkin veriler sırasıyla 417.87 ve 316.93 baş; % 3.79 ve % 2.14, % 18.26 ve % 36.68; 1.12 ve 1.22 baş; % 97.08 ve % 94.31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the productivity of Ram and Goat production centers affiliated to the Small Cattle Breeders' Breeding Associations. In the study, Konya Province Breeding Sheep Goat Breeders Association Ram-Buck Production Center was examined as an exemplary model. Within the scope of the study, firstly, the feasibility of the ram-goat production center was prepared and the functioning of the center was examined. It has been determined that the Ram-buck production center turned a profit by covering its operating expenses in the fourth year of its investment. In the last stage of the study, a survey was applied to the enterprises that purchased rams from the center for at least two periods in order to measure the efficiency of the ram-goat production center. The enterprises where the survey was applied were examined in two subgroups as central districts (sub-region 1) and rural districts (sub-region 2). In the first and second sub-regions, the number of females at reproductive age, infertility rate, rate of sheep giving birth to multiples, number of lambs per breeding ewe, and the survival rate of lambs were found to be 417.87 and 316.93 heads; 3.79% and 2.14%, 18.26% and 36.68%; 1.12 and 1.22 heads; 97.08% and 94.31%, respectively.