Misyon ve vizyon ifadelerinin özgünlüğü ile işletme performansı arasındaki ilişkinin irdelenmesi: Gaziantep ili halı sektörü örneği
Examining the relationship between the authenticity of mission and vision statements and business performance: The case of the carpet sector in Gaziantep province
  1. Tez No: 923109
  2. Yazar: ÖZGE SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı misyon ve vizyon ifadeleri ile işletme performansı arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bununla birlikte misyon ve vizyon ifadesi olan firmalar ile olmayan firmaların işletme performansları arasındaki farklar, misyon ve vizyon ifadesinin özgünlüğüne dayalı olarak işletme performansları arasındaki farklar, ayrıca özgün misyon ve vizyon ifadelerinin kapsam ve temsil düzeyleri incelenecektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak araştırmanın kavramsal çerçeve kısmı oluşturulmuş daha sonra geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Bu araştırmanın evreni Gaziantep ilinde üretim ve ihracata dayalı olarak faaliyette bulunan halı sektöründeki firmaların yöneticileri oluştururken, örneklemini ise bu sektörde çalışan 211 üst düzey yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini elde edebilmek için nicel araştırma yöntemiyle tabakalı örneklem seçilerek anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerin analizi için SPPS 22.0 programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre misyon ve vizyon ifadesi özgün olan firmalar ile özgün olmayanların arasında performans açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Aynı zamanda misyon ve vizyon ifadesi olan firmalar ile hiç ifadesi olmayanların arasında da performans açısından anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between mission and vision statements with business performance. Additionally, the differences in business performance between firms with and without mission and vision statements, the differences in business performance based on the original of mission and vision statements, as well as the scope and representational levels of original mission and vision statements will be examined. In line with this objective, the conceptual framework of the research was first established and then the hypotheses were tested. The population of this research consists of the executives of carpet sector firms operating in Gaziantep based on production and export, while they sample includes 211 senior executives working in this sector. In order to obtain they research data, a quantitative research method was used, selecting a stratified sample and applying a survey technique. The SPSS 22.0 program was utilized for data analysis. According to they findings of they study, there is a significant performance difference between firms with original mission and vision statements and those without original statements. Additionally, a significant performance difference was also found between firms with mission and vision statements and those without any statements at all.