Empathy and trauma in Douglas Stuart's fiction: Shuggie Bain and Young Mungo
Douglas Stuart'ın romanlarında empati ve trauma: Shuggie Bain ve Young Mungo
  1. Tez No: 923113
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ANTAKYALIOĞLU ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Etiğe Dönüş”2000'lerin başlarında, modern ve post-modern akımların edebiyatta, teoride, felsefede ve eleştride etik hassasiyetleri göz ardı etmesine bir cevap olarak ortaya çıktı. Bu akımlar genellikle etik konulara karşı kayıtsız bir tavır aldı. Fakat, bu kayıtsız tavrın zararlı sonuçları zamanla toplumsal, global karışıklıklar, geniş çapta eşitsizliklerle kendini gösterdi. Bu bağlamda, empati yoksunluğu, bunun problemli yansımaları ve bahsedilen gelişmelerin travmatik sonuçları çağdaş dönemde ciddi sorunlar haline geldi. Böylece,“Etiğe Dönüş”, edebiyatın etik mahiyetini arttırmayı hedefleyerek, teori ve edebiyatın etik ve ahlaki boyutlarını canlandırmaya çalıştı. Bu çerçevede, Empati ve travma etik potansiyellerinin ortaya çıkması için yeniden yorumlandı. Bu hareketlenmeler çağdaş romanı da etik açıdan daha bilinçli bir hale getirdi. Douglas Stuart'ın romanları bu etik dönüşümleri empati ve travma incelemeleri aracılığıyla yansıtıyor. Bu tez etik, empati ve travma'nın çağdaş teorilerini incelemeyi hedefler ve Douglas Stuart'ın romanlarını kullanarak bu kavramların 21. Yüzyıl romanında nasıl temsil edildiğini analiz eder.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 2000s, the ethical turn emerged as a response to the modern and postmodern movements' disregard for ethical sensibilities in literature, theory, philosophy, and criticism. These movements often promoted an apathetic stance toward such concerns. However, the harmful consequences of this neglect began to manifest in the form of societal and global inconsistencies, social inequalities, and widespread turmoil. In this context, the lack of empathy, its problematic repercussions, and the traumatic outcomes of such developments became significant issues of the contemporary age. Thus, the ethical turn sought to revive the ethical and moral dimensions of literature and theory, emerging as a pivotal concept aimed at enhancing the ethical quality of literary works. Empathy and trauma were reinterpreted to unlock their ethical potential within this framework. This movement also influenced contemporary fiction, steering it in a more ethically conscious direction. Douglas Stuart's works reflect these ethical transformations through their exploration of empathy and trauma. This thesis aims to examine contemporary theories of trauma, ethics, and empathy, and analyze how they are represented in 21st-century fiction, using two of Stuart's novels as case studies.