Hemşirelerin empatik iletişim becerisi ve eğilimine eğitimin etkisi
- Tez No: 25086
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
50 - 3. Hemşirelik temel eğitiminde hasta bireyi bir bütün olarak ele alma ve iletişim kurma konularının hemşireliğin tüm konu alanlarıyla bütünleştirilerek, iyi bir rol modeli olarak ve yaşantılardan öğretilerek verilmesi sonucunda öğrencinin hastaya empati yapabilmesinin kolaylayacağı düşünülmektedir. 4. Yapılan araştırma sonucunda verilen eğitimin, empatik eğilim puanında değişim yapmadığı saptanmıştır. Bu durumu eğitim süresinin, öğren cinin kişilik özelliklerinin ve eğitime motivasyonunun etkileyebileceği düşünülerek; bu faktörleri test eden daim ileri çalışmalara gereksinim olduğuna inanılmaktadır. 3. Özet Araştırma, hemşirelerin empatik iletişim becerisi ve empatik eğilimlerine eğitimin etkinliğini ölçmek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Yoğun bakımlar, poliklinikler, ameliyat hane, psikiatri ve doğumhane dışındaki servislerde çalışan hemşireler örneklemi oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan servislerden Bölüm 86-76- 74-84-82-53 deney grubunu, diğer servisler ise kontrol grubunu oluşturmuş tur. Hem deney hem kontrol grubuna Ek. I verilen soru kağıdı uygulandıktan sonra, deney grubunu oluşturan hemşireler, empati eğitimine alınmıştır. Bu eğitim, haftada iki saat olmak üzere 10 hafta sürmüştür. Eğitim sonrası, her iki gruba da aynı soru kağıdı tekrar uygulanmıştır. Soru kağıdın 1. ve 11. uygulanmasından sonra deney grubundan 43, kontrol grubundan 70 hemşirenin soru kağıdı geçerli sayılmıştır.51 Veriler, ekte verilen soru kağıdı ile araştırmacı ve anketör tarafından toplanmıştır. Soru kağıdı aynı gün uygulanmaya çalışılmış ancak; servisin yoğun ve elemanın yetersi? olduğu durumlarda, geçerli yanıt alınamayacağı düşünüldüğünden, soru kağıdı ertesi gün uygulanmıştır. Toplanan veriler, araştırmacı tarafından kodlanarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Değerlendirmede yüzdelik, Ki-kare, eşlerarası farkın önem testi ve“t”testi kullanılmıştır. Değerlendirme Sonuçlarına Göre: - Hemşirelerden istenen yanıtlardan, hem deneye hem de kontrol grubunda ilk ölçümde, en çok '“etkisiz empatik iletişim”olarak gruplandırılan iletişimlerden“akıl verme”nin yer almasına karşılık, eğitim sonrasında deney grubunda,“akıl verme”büyük bir oranda azalarak“etkili empati”grubunda yer alan empatik iletişimlerin sayısı artmıştır. - Deney grubundaki hemşirelerin eğitim sonucunda empatik iletişim becerileri, her bir örnek durum için artmış olduğu halde, kontrol grubundaki hemşirelerde II. ölçümdeki artış, her bir örnek durum için geçerli değildir. - Hem deney, hem de kontrol grubundaki hemşirelerde empatik iletişim becerileri ile medeni durum, cinsiyet, yaş, çalışma yeri ve yılı, hastaya yaklaşım konularının işlendiği dersleri alma, veren kişi ve klinik uygulama yapma ile çalıştığı kurumda görev içi eğitimi programında empatik iletişim konularının alınması gibi değişkenler arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır. - Verilen empati eğitimi sonucunda, hemşirelerin empatik iletişim becerileri geliştirildiği halde eğilimlerinde herhangi bir değişim saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Effect of Training on Nurses' Empathic Skills and Empathic Tendency The research was planned as experimentally for determining effects of training on nurse's empathic skills and empathic tendency. The research sample is consist of nurses who work in Hacettepe University Adult Hospital. The sample group is composed of an experimental and a control group. The data was collected by using a questionnaire. The quastionnaire is used for both groups, and then, the experimental group has been educated about emphathic communication. After that, the same questionnaire is again used for two groups. The sample group is compased of 43 nurses from the experimental group and 70 nurses from the control group. The data of this research is evaluated by using percentage distri butions and statistical test such as, x-square, tests about the differences of two proportions and“t”test. According to the findings of the research; - Empathy training is found effective on empathic skills of nurses in the experimental group. - The other independent variables such as age, marital status, duration of work and place etc. are found ineffective on empathic skills of nurses. - But, it is found that empathy training is ineffective on nurses' empathic tendency. In the conclusion some proposals are suggested according to these results.