Lise öğrencilerinin oznel-ıyı oluş düzeyleri ile sosyal uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between subjective well-being and social adjustment of high school students
- Tez No: 923122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile sosyal uyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul'un Ataşehir ilçesinde Eğitim-Öğretim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Araştırmaya 594 lise öğrencisi katılmıştır. Çalışmada veri toplama amacıyla üç farklı form kullanılmıştır. Katılımcıların kişisel verilerini elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Hacettepe Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kız öğrencilerin öznel iyi oluş puanları erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Ergenlerin ailelerinin gelir durumuna göre toplam iyi oluş ile tüm alt boyutlarda gelir durumu 2500 TL ve altı olanlar ile diğer gelir grupları arasında anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür. Gelir durumu az olan grubun öznel iyi oluş puanları düşük olduğu belirlenmiştir. Kendisine ait odası olanların öznel iyi oluşlarının olmayanlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Süregen hastalığı olmayanların süregen hastalığı olanlara kıyasla yüksek öznel iyi oluşlarının olduğu belirlenmiştir. Ergenlerin yaşlarına, sınıflarına, kardeş sayısına, internette geçirdikleri süreye göre öznel iyi oluş ölçeği puanlarında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Erkek ergenlerin kızlara kıyasla sosyal uyumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sosyal uyum düzeylerinde yaş, sınıf, kardeş sayısı, gelir durumu, süregen hastalığı olma durumuna, internette geçirilen süreye göre anlamlı farklılıkların olduğu kendilerine ait oda olma durumuna göre sosyal uyumda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öznel iyi oluş ölçeğinin“aile ile ilişkilerde doyum”alt boyutu ile sosyal uyum ölçeğinin“aile ilişkileri”alt boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu,“anti sosyal eğilimler”alt boyutu ile ise negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Öznel İyi Oluş ölçeğinin Yaşam doyumu alt boyutu, Diğerleri ile İlişkilerde Doyum, Toplam İyi Oluş, Aile İlişkileri, Sosyal İlişkiler, Sosyal Normlar, Antisosyal Eğilimler, Toplam Sosyal Uyum ile anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin öznel iyi oluşlarının sosyal uyum puanlarını yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' subjective well-being levels and their social adaptation. Relational scanning model was used in the research. The universe of the study consists of high school students studying in the Ataşehir district of Istanbul. The sample of the study was selected using the simple random sampling method. 594 high school students participated in the study. Three different forms were used to collect data in the study. Personal Information Form, Adolescent Subjective Well-being Scale and Hacettepe Personality Inventory prepared by the researcher were used to obtain personal data of the participants. As a result of the research, subjective well-being scores of female students were found to be higher than male students. It has been observed that there is a significant difference between the total well-being of the families of the adolescents and those with an income level of 2500 TL or less in all sub-dimensions and other income groups. Subjective well-being scores of the group with low income were found to be low. It has been determined that those who have their own rooms are higher than those who do not have careful well-being. It has been determined that those who do not have chronic diseases have higher subjective well-being compared to those with chronic diseases. No significant difference was found in the subjective well-being scale scores of adolescents according to their ages, classes, number of siblings, and the time they spent on the internet. Social adaptation of male adolescents was found to be higher compared to girls. There was no significant difference in social adjustment according to age, class, number of siblings, income status, and the duration of having a chronic disease, and the state of having a room of their own. It was found that there is a positive significant relationship between the“satisfaction in relations with family”sub-dimension of the subjective well-being scale and the“family relations”sub-dimension of the social adaptation scale, and a negative significant relationship with the“antisocial tendencies”sub-dimension. It was determined that the life satisfaction sub-dimension of the subjective well-being scale was significantly associated with Satisfaction in Relationships with Others, Total Well-being, Family Relationships, Social Relationships, Social Norms, Antisocial Tendencies, and Total Social Cohesion. It was determined that students' subjective well-being predicted their social adjustment scores.