Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğinde hepatosteatoz saptanan hastalarda biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical parameters in patients detected with hepatosteatosis in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Family medicine polyclinic
  1. Tez No: 923121
  2. Yazar: BEGÜM SARITAŞ KISALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma non alkolik yağlı karaciğer hastalığının ön göstergesi olarak bazı antropometrik ve biyokimyasal parametrelerin teşhis performansını değerlendirerek non alkolik yağlı karaciğer hastalığı varlığından şüphelenilen, ileri tetkik ve tedaviye ihtiyaç duyan hastaların seçiminde pratiklik sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 01.01.2022–31.03.2023 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine check-up amaçlı başvuran 18 yaş ve üstü abdomen ultrasonografi ile hepatosteatoz tespit edilen ve eş zamanlı biyokimyasal verilerine ulaşılabilen, alkol kullanım öyküsü (kadınlarda >20gr/gün, erkeklerde >30gr/gün) olmayan, bilinen kronik karaciğer hastalığı olmayan kadın ve erkek hastalar oluşturmaktadır. Belirtilen tarih aralığında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 100 hasta kaydı tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda erkek cinsiyet, yaş artışı ve vücut kitle indeksi artışıyla non alkolik yağlı karaciğer hastalığının prevalansı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Hepatosteatoz derecesi arttıkça insülin direncini gösteren HOMA-IR değerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Hastalığın tanısı için kullanılabilecek non-invaziv belirteçlerin zayıf yönleri olabileceği göz önünde bulundurulmakla beraber vücut kitle indeksi yüksek, insülin direnci olan ve ileri yaştaki hastalarda hepatosteatoz için ileri tetkikler yapılması ile non alkolik yağlı karaciğer hastalığını daha erken tespit edilebileceği ve uygun yaklaşımlar ile mortalite ve morbiditenin azaltılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the diagnostic performance of some anthropometric and biochemical parameters as a preliminary indicator of nonalcoholic fatty liver disease and to provide practicality in the selection of patients who are suspected of having nonalcoholic fatty liver disease and need further examination and treatment. The population of the study consisted of male and female patients aged 18 years and older who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic for check-up between 01.01.2022-31.03.2023, who were detected to have hepatosteatosis by abdominal ultrasonography and whose simultaneous biochemical data could be accessed, who had no history of alcohol use (>20 g/day in women, >30 g/day in men), and who had no known chronic liver disease. In the specified date range, 100 patient records that met the inclusion criteria were identified. As a result of our study, a positive correlation was found between the prevalence of nonalcoholic fatty liver disease and male gender, increasing age and body mass index. It was observed that the higher the degree of hepatosteatosis, the higher the HOMA-IR value indicating insulin resistance. Although non-invasive markers that can be used for the diagnosis of the disease may have weaknesses, we believe that non alcoholic fatty liver disease can be detected earlier and mortality and morbidity can be reduced with appropriate approaches by performing further tests for hepatosteatosis in patients with high body mass index, insulin resistance and advanced age.