Dijital dönüşüm stratejilerinin döngüsel ekonomi uygulamalarına etkisi
The impact of digital transformation strategies on circular economic practices
- Tez No: 923123
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: AR-GE ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özellikle son yıllarda küresel ölçekte tehdit olarak karşımıza çıkan iklim değişikliği, doğal afetler, doğal kaynakların azalması, endüstriyel faaliyetlerle birlikte artan atıkların oluşturduğu geri dönüşü mümkün olmayan çevre sorunları gibi olumsuz etkiler, çoğu sanayi devrimiyle başlayan ve al-kullan-at süreçlerine dayanan doğrusal ekonomi yaklaşımının olumsuz etkileri olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu bu olumsuz sonuçları en aza indirgemek, kontrolsüz tüketimi azaltarak kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen ve atık azaltma, yeniden kullanım ve geri dönüşüm temel ilkelerine dayanan Döngüsel Ekonomi uygulamaları her geçen gün küresel ölçekte daha fazla ilgi görmektedir. Döngüsel ekonomi uygulamaları, küresel çevre ve iklim sorunları ile tükenen kaynaklar da dikkate alınarak sürdürülebilir kaynaklar ve bu alanda hizmet geliştirilmesi için önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, dijital dönüşüm stratejilerinin döngüsel ekonomi uygulamaları üzerinde çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan etkileri incelenerek değerlendirilmesini konu almaktadır. Çalışmada, öncelikle dijital dönüşüm teknolojilerinin ve döngüsel ekonominin doğru bir şekilde anlaşılması ve değerlendirilmesi için literatür araştırması yapılarak teorik çerçeve oluşturulmuştur. Sonrasında, araştırma soruları temel alınarak, ölçüt örneklem metoduna dayalı olarak belirlenen ve gıda sektöründe faaliyet gösteren, 50 ve üzeri çalışanı olan şirketlerle, nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan mülakat yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler MAXQDA 24 programı ile analiz edilerek bir tema altında sekiz kod ve kırk dört alt kod ortaya konmuştur. Elde edilen verilerle, döngüsel ekonomi uygulamaları üzerinde dijital dönüşüm stratejilerinin kolaylaştırıcı etkisi, olumsuz çevre sorunlarını azaltıcı etkisi, ekonomik ve sosyal açıdan etkileri değerlendirilerek dijitalleşme ve döngüsel ekonomi uygulamaları açısından farkındalığa ve uygulamaya yönelik literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the negative impacts of the linear economy approach have become increasingly evident. These include climate change, natural disasters, the depletion of natural resources and irreversible environmental problems caused by increasing waste from industrial activities. It is also a particularly significant issue, given that it has emerged as a global threat. The linear economy approach, which is based on take-use-dispose processes and started with the industrial revolution, is responsible for these negative impacts. The development of circular economy practices has been driven by the need to minimise the negative impacts of the linear economy and ensure the efficient use of resources. These practices are based on the principles of reducing, reusing and recycling, and they are gaining in popularity on a global scale. The implementation of circular economy practices makes an important contribution to the development of sustainable resources and services by addressing global environmental and climate issues and resource depletion in the process. In this study the environmental, economic and social impacts of digital transformation strategies on the implementation of circular economy practices are examined and evaluated. Firstly, theoretical framework through a comprehensive literature review was established to correctly understand and evaluate digital transformation technologies and the circular economy. The data for this evaluation were obtained through interviews, one of the qualitative research method based on the research questions, with companies with 50 or more employees operating in the food sector. These companies were selected according to the criterion sampling method. The data obtained in the study were analyzed using the MAXQDA 24 program, and eight codes and forty-four sub-codes were revealed under one theme. This study have critical importance on making a contribution to the existing litreature about awareness and application in terms of digitalization and circular economy applications. By facilitating the effect of digital transformation strategies on circular economy applications, it will be possible to reduce negative environmental problems, and their economic and social effects.